Rezerwat Brodogóry leży na trasie Pyrzyce - Stargard Szczeciński, pierwszy odcinek Rezerwatu Brodogóry około 0,6km leży we wsi Grędziec przez niektórych nazywany Grzędziec, drugi odcinek około 0,26km leży we wsi Czernice. Jadąc z Pyrzyc trzeba skręcić w ulicę Kościuszki,  dalej  mijamy drogowskaz na Brzezin, za wsią Okunica, na skrzyżowaniu do pierwszego odcinka skrecamy w lewo i kierujemy się na Wierzbno i po około kilometrze dojeżdżamy do wsi Grędziec, do drugiego odcinka rezerwatu, na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo i po około 1,5 km znajdujemy się we wsi Czernice.


Image
Tablica informacyjna przy wejściu do rezerwatu z napisem " Rezerwat Przyrody GRZĘDZIEC, Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony, Wojewoda Szczeciński ", fot. 2008, SNW. 
 
Współrzędne:
53°12'43.3"N 14°56'15.5"E
53.212021, 14.937630

Rezerwat Brodogóry został powołany dla ochrony  reliktowej roślinności stepowej porastającej  stoki, powyżej rezerwatu jest zwykłe pole uprawne. Na zboczach panują bardzo wysokie temperatury gleby i powietrza przy jednoczesnym wyjątkowo niskim poziomie opadów. Rośnie tu 49 gatunków roślin kserotermicznych, w tym 19 rzadkich i chronionych. Najładniej jest tutaj na wiosnę i z początkiem lata, w porze kwitnienia. Na jesieni i zimą, dla każdego laika, jest to zwykły stok porośnięty trawą z pięknym widokiem na południowy kraniec jeziora Miedwie, który można obserwować z granicy  pola i zbocza rezerwatu.

Image
zbocze rezerwatu
 
Wejście na teren rezerwatu:
- zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 15 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.(Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami) poruszanie się po rezerwacie bez zezwolenia możliwe jest tylko po szlakach wyznaczonych przez organ uznający obszar za rezerwat, czyli przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Rezerwat Brodogóry nie ma szlaków wyznaczonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, dlatego poruszanie się po tym rezerwacie wymaga obecnie uzgodnienia z nim, czyli listownej prośby o możliwość wejścia, adres: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Konserwator Przyrody, Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin. Wejście na teren rezerwatu bez zezwolenia może być karane mandatem. Prawo nakładania mandatów w rezerwatach leśnych ma straż leśna, wysokość mandatów ustala Nadleśnictwo.

Image
Widok od strony wsi Wierzbno.
 

Komentarze  

0 #2 Gość 2008-02-16 13:48
W tej wsi jest o wiele wiecej ciekawych rzeczy w zime dzieciaki zjeżdżają z pagórków.LECZ NIE JEDEN MIESZKANIEC ŁAMIE ZAKAZ WST?PU.A CO WI?CEJ NISZCZY ROSLINY
Cytować
0 #1 Gość 2006-05-26 12:39
Za... góra (bardzo fajna)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież