Rezerwat przyrody "Świdwie" należy do jednego z najstarszych (powołany w 1963 roku) i największych w województwie zachodniopomorskim (obecnie 891 ha). Jest to jedno duże jezioro połączone z małymi jeziorami i oczkami wodnymi, łany trzcinowisk i podmokłych łąk, fragmenty lasu bagiennego i boru mieszanego. Raj dla ornitologów - miejsce bytowania ok. 145 gatunków ptaków lęgowych i ok. 75 gatunków pojawiających się podczas wędrówek.

Image
rezerwat Świdwie
 
Image
dojścia do jeziora - wstęp wzbroniony

 

Do brzegów jeziora nie da się dojść, ze względu na szerokie trzcinowiska i zakaz chodzenia w rezerwacie po niewyznaczonych ścieżkach. Jezioro widać tylko z wieży widokowej.

 

Image
widok z wieży widokowej

 

Teren rezerwatu zagospodarowano po 1995 roku, dokonano uporządkowania gospodarki wodno - ściekowej, w południowej części wybudowano wieżę widokową ze strażnicówką oraz ścieżkę edukacyjną. W 2000 roku przy budynkach starej stacji ornitologicznej (droga od strony Stolca) powstał Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny "Świdwie". Oprócz nadzoru nad rezerwatem przyrody ,,Świdwie"  prowadzona jest tu edukacja przyrodnicza, konferencje, prelekcje, szkolenia. Z zajęć edukacyjnych można korzystać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, kontakt: Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny - Świdwie, 72-004 Tanowo, tel. 0 91 420 21 99, 0 605 625 104.

Image
Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny - Świdwie

Image
jedna z tablic edukacyjnych przy ośrodku

Lokalizacja: 53.557803, 14.379946), (53°33'28.1"N 14°22'47.8"E, 20 km na północny - zachód od Szczecina i około 3 km od granicy polsko - niemieckiej, na południowym skraju Puszczy Wkrzańskiej. 
Dojazd: od strony Tanowa - droga gruntowa, ale za Wegornikiem jest w złym stanie; od Stolca -  gruntowa, piaszczysta. Od strony wsi Rzędziny, Łęgi, Grzepnica też trudno dojechać samochodem, ale można rowerem.

Image
logo rezerwatu

Na terenie rezerwatu obowiązują zakazy wynikające z art. 15 ustawy o ochronie przyrody, między innymi: nie wolno poruszać się po całym terenie rezerwatu, poza istniejącymi szlakami, polować, wędkować, kąpać się, palić ognisk, poza miejscami wyznaczonymi, zakłócać ciszy, niszczyć roślin i niepokoić zwierząt.

Więcej zdjęć: trasa rowerowa GŁEBOKIE - ŚWIDWIE
Blisko: Edukacja Ekologiczna w Zalesiu - Nadleśnictwie Trzebież

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież