Wieś położona jest ok. 10 km na płd.-wschód od wybrzeża bałtyckiego, przy drodze Darłowo - Karwice, skomunikowanej z szosą krajową nr 6 (Szczecin - Gdańsk).

 

Image
fot. 1

 

Image
Słowino z lotu ptaka, foto przed 1939r.
 
W sąsiedztwie wsi znajduje się stacja kolejowa w Karwicach (2 km), przy trasie Koszalin - Gdańsk.

Image
fot. 3

Wieś ma układ owalnicowy z kościołem po środku.  Do 1939 we wsi dominowała zabudowa ryglowa. Po 1945 roku budowanie w technice ryglowej powoli odchodziło w niepamięć. Obecnie na powrót odkryto zalety tego typu zabudowy. W takich domach jest ciepło zimą i chłodno latem, oraz nie odczuwa się w nich wilgoci.
 
Image
fot. 4
 
Historia wsi Słowino sięga średniowiecza. W 1262 roku biskup kamieński przekazał część wsi cystersom. Po reformacji Słowino stało się własnością książęcą a następnie podlegało Domenie Darłowskiej. W połowie XVII wieku była to największa wieś w okolicy. W 1808 roku pożar strawił wieś i kościół. W latach 30-tych XIX wieku wieś zaczęła się rozwijać w kierunku zachodnim i północnym. W 1836 zbudowano nową drogę Darłowo-Karwice. W latach 70-80 XIX w. nowy kościół. W latach 1912-1914 wieś została zelektryfikowana. W 1939 roku liczyła 862 mieszkańców i była największą wsią w regionie. We wsi działały liczne  warsztaty rzemieślnicze ( kowale, szewcy ..., zegarmistrz)  i punkty usługowe (mleczarnia, młyn, tartak, gospoda) sklepy, poczta, szkoła, dom dla ubogich ....oraz fabryka konserw Pomersche Wurstfabrik, która swoje wyroby sprzedawała również w Gdańsku i Berlinie.

Image
dystrybutor paliwa przed gospodą, zdjęcie przed 1939.

 
Image
kościół, fot. 2008

Warto zobaczyć:
1. Budynki zabytkowe - kościół, chałupy 70, 71, 75/76
2. Ścianę ryglową - rekonstrukcja (pośrodku wsi)
3. Lapidarium przy kościele ze ścieżką edukacyjną "śladami Wilhelma Grossa".
4. Interaktywną mapę Słowina na stronie Biura Dokumentacji Zabytków.

 

Image
festyn, fot. 2007

Od 2006 roku w Słowinie w lipcu odbywają się  warsztaty i  festyny  pod nazwą "Urodziny Chaty". Festyny stanowią ciekawe połączenie plenerowej zabawy z działaniami o charakterze konserwatorsko-artystycznym.

Image
warsztaty, fot. 2007

 

Budowanie w konstrukcji ryglowej polega na postawieniu konstrukcji szkieletowej drewnianej (słupy postawione są na podwalinie i połączone u góry - oczepem, poziomo - ryglami, ukośnie - zastrzałami) i wypełnianiu jej szachulcem, cegłą surową, cegłą ceramiczną, plecionką lub deską.
 
Image
festyn, fot. 2007.


Redakcja "NaszeWycieczki.pl" dziękuje Panu Waldemarowi Witkowi z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków i Pani Marii Witek z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie za pomoc w realizacji powyższego wpisu.

ciekawe blisko:
LATARNIA MORSKA - Darłowo
POMNIK PRZYRODY - Daglezje zielone - blisko Koszalina
GÓRA CHEŁMSKA koło Koszalina

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież