SŁOWINO - wieś na szlaku KRAINA W KRATĘ
Wieś położona jest ok. 10 km na płd.-wschód od wybrzeża bałtyckiego, przy drodze Darłowo - Karwice, skomunikowanej z szosą krajową nr 6 (Szczecin - Gdańsk).
W sąsiedztwie wsi znajduje się stacja kolejowa w Karwicach (2 km), przy trasie Koszalin - Gdańsk.
Wieś ma układ owalnicowy z kościołem po środku. Do 1939 we wsi dominowała zabudowa ryglowa. Po 1945 roku budowanie w technice ryglowej powoli odchodziło w niepamięć. Obecnie na powrót odkryto zalety tego typu zabudowy. W takich domach jest ciepło zimą i chłodno latem, oraz nie odczuwa się w nich wilgoci.
Historia wsi Słowino sięga średniowiecza. W 1262 roku biskup kamieński przekazał część wsi cystersom. Po reformacji Słowino stało się własnością książęcą a następnie podlegało Domenie Darłowskiej. W połowie XVII wieku była to największa wieś w okolicy. W 1808 roku pożar strawił wieś i kościół. W latach 30-tych XIX wieku wieś zaczęła się rozwijać w kierunku zachodnim i północnym. W 1836 zbudowano nową drogę Darłowo-Karwice. W latach 70-80 XIX w. nowy kościół. W latach 1912-1914 wieś została zelektryfikowana. W 1939 roku liczyła 862 mieszkańców i była największą wsią w regionie. We wsi działały liczne warsztaty rzemieślnicze ( kowale, szewcy ..., zegarmistrz) i punkty usługowe (mleczarnia, młyn, tartak, gospoda) sklepy, poczta, szkoła, dom dla ubogich ....oraz fabryka konserw Pomersche Wurstfabrik, która swoje wyroby sprzedawała również w Gdańsku i Berlinie.
Warto zobaczyć:
1. Budynki zabytkowe - kościół, chałupy 70, 71, 75/76
2. Ścianę ryglową - rekonstrukcja (pośrodku wsi)
3. Lapidarium przy kościele ze ścieżką edukacyjną "śladami Wilhelma Grossa".
4. Interaktywną mapę Słowina na stronie Biura Dokumentacji Zabytków.
3. Lapidarium przy kościele ze ścieżką edukacyjną "śladami Wilhelma Grossa".
4. Interaktywną mapę Słowina na stronie Biura Dokumentacji Zabytków.
Od 2006 roku w Słowinie w lipcu odbywają się warsztaty i festyny pod nazwą "Urodziny Chaty". Festyny stanowią ciekawe połączenie plenerowej zabawy z działaniami o charakterze konserwatorsko-artystycznym.
Budowanie w konstrukcji ryglowej polega na postawieniu konstrukcji szkieletowej drewnianej (słupy postawione są na podwalinie i połączone u góry - oczepem, poziomo - ryglami, ukośnie - zastrzałami) i wypełnianiu jej szachulcem, cegłą surową, cegłą ceramiczną, plecionką lub deską.
Redakcja "NaszeWycieczki.pl" dziękuje Panu Waldemarowi Witkowi z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków i Pani Marii Witek z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie za pomoc w realizacji powyższego wpisu.
ciekawe blisko:
LATARNIA MORSKA - Darłowo
POMNIK PRZYRODY - Daglezje zielone - blisko Koszalina
GÓRA CHEŁMSKA koło Koszalina