Szczecińska Fabryka Pieców Chlebowych Emila Kirsta
nadesłały: Diana Kramer, Ewa Wojciukiwecz, Ewelina Nizio, Aleksandra Szymanowska
Dawniej chleb najczęściej powstawał w warunkach domowych. Jego pieczenie było istotnym elementem życia, ponieważ przez długi czas stanowił podstawowy składnik pożywienia. Pod koniec XIX wieku proces wypieku został zautomatyzowany i w Europie rozwinęły się firmy produkujące profesjonalne i wytrzymałe piece piekarnicze oraz akcesoria służące do wypieku: drzwiczki, ruszty i misy do wyrobu ciasta.
Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 34 w Szczecinie - fot. E.Nizio, maj 2015.
Na terenie dzisiejszej Polski istniały dwa potężne zakłady specjalizujące się w takiej produkcji. Jeden z nich to nieistniejąca już dziś Fabryka Pieców Chlebowych ze Szczecina, należąca do Emila Kirsta - dawniej Backofen- Und Maschinenfabrik Stettin. Fabryka Pieców Chlebowych powstała w 1883 roku i mieściła się przy Schillerstraße 16, dzisiejszej ul. Mazowieckiej. Produkty firmy docierały bardzo daleko, zaopatrywano miejskie i prywatne piekarnie na terenie całych Niemiec i Prus. Wyroby Emila Kirsta docierały także do Polski. Produkowane urządzenia nosiły wdzięczne nazwy jak: „Sedina” „Sedina C” czy „Rotafix”. Na każdym elemencie umieszczano znak firmowy. W tym czasie fabryka była najprawdopodobniej największą i najbardziej znaną firmą tego typu na terenie Niemiec. W wyniku rozwoju przedsiębiorstwa Emil Kirst podjął decyzję o jego przeniesieniu i rozbudowie. W 1906 roku, po zakupie i modernizacji kamienicy przy Turnerstraße 34, a dzisiejszej ul. Jagiellońskiej, zakład został przeniesiony.
Gryf – symbol Fabryki Pieców Chlebowych Emila Kirsta, poniżej: rok 1927 - fot. E.Nizio, D.Kramer, maj 2015.
Warto zwrócić uwagę na ciekawą bramę oraz pozostałości dawnej fabryki w podwórzu. Nad całością wznosi się gryf, symbol Szczecina oraz znak fabryki. Historia firmy to kilkadziesiąt lat produkcji. Powstało w tym czasie mnóstwo pieców, które piekły chleb w wielu miejscach. Fabryka ma w swojej historii również militarny epizod. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku wytwarzano tu elementy do produkcji karabinów Mauser, oznaczonych tajnym kodem CZN, które składano w całość w firmie Gustav Genschow &. Co., AG. Broń ta była wykorzystywana w czasie II wojny światowej, między innymi przeciwko Polakom.
źródło: street view
Współrzędne:
53°26'02.1"N 14°31'52.7"E
53.433920, 14.531291
Artykuł jest wynikiem projektu - Mój Szczecin - współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Fundacji Partnerstwo i studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego.