tekst i zdjęcia nadesłały: studentki 2 roku Turystyki i Rekreacji US: Natalia Bykowska, Karolina Burek, Katarzyna Brzezińska.

 

Wieś Czachów leży około 6  km na północny zachód od Cedyni i jej niewątpliwym walorem jest średniowieczny rodowód. W II połowie XIII wieku została tu wzniesiona świątynia, obecnie kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Najcenniejszymi elementami znajdującymi się we wnętrzu są malowidła ścienne z XIV wieku. Są to jedne z najstarszych polichromii w Polsce.

 

Kościół w Czachowie, fot. Kwiecień 2016.

 

 

Kościół w Czachowie, fot. Kwiecień 2016.

 

 

Drewniana wieża obecnie grozi zawaleniem.

 

Malowidła przedstawiają bardzo uproszczone postacie rycerzy, diabłów czy zwierząt. Wśród polichromii  można również dostrzec duże krzyże wkomponowane w okręgi, które  są być możne znakami konsekracyjnymi kościoła, tak zwanymi zacheuszkami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wnętrzu kościoła można dostrzec jeszcze nieodkryte malowidła. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w kwietniu 2016 roku.

 

Podczas drobnych remontów kościoła malowidła były kilkakrotnie zamalowywane. W 1979r. konserwator zabytków Stefan Wójcik  odkrył pod kilkoma warstwami farby polichromie. Farby ze ścian kościoła zostały zdjęte, ale nie udało  się odzyskać wszystkich ozdób naściennych.

 

Nie zachowały się żadne źródła pisane dotyczące malowideł , więc nie można jednoznacznie stwierdzić kim są postacie przedstawiane na ścianach kościoła.

 

Wnętrze kościoła możemy zobaczyć każdego dnia zgłaszając się po klucze do pani Sawickiej , mieszkającej obok plebani,  jak również  dzwoniąc na plebanię: 091 414 49 05.

 

Współrzędne:
52°54'39.6"N 14°15'44.2"E
52.910988, 14.262284

 

Projekt "ciekawe miejsca w województwie zachodniopomorskim" - artykuł powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Fundacji Partnerstwo i studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież