Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie zaprasza na doświadczenia naukowe i techniczne. W kilku miejscach Szczecina prezentowane są trzy interaktywne ekspozycje oraz dwa doświadczenia. Ekspozycje zlokalizowane są: główna wystawa "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42; "Eureka Ruchu" w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A; "Eureka Astronomiczna" w wieży Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3. Z doświadczeniem Younga pokazującym jak wzmacniają się i osłabiają fale głosowe można zapoznać się w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego "CUMA" przy ul. Monte Cassino 19A, a w Wieży Widokowej Katedry Szczecińskiej św. Jakuba zobaczyć wahadło Foucault dowodzące ruchu obrotowego Ziemi.

 

Ekspozycja "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

 

 

Ekspozycja "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

"Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

Pierwsza ekspozycja "Eureka" mieści się przy ul. Ściegiennego 42 i posiada zbiór ok. 50 eksponatów interaktywnych takich jak: wodne twierdzenie Pitagorasa, piłka w strumieniu powietrza, akustyczny telefon, zakrzywienie promienia świetlnego w szkle oraz wiele innych atrakcji. Na tej wystawie znajduje się również unikalna w skali Polski ekspozycja pt. "Atomowa Eureka" zawierająca m.in. model jądra atomowego (tzw. krążki Stelmacha), interaktywny model wirówki uranowej oraz model krzywej rozpadu promieniotwórczego. Na wystawie można także zorganizować interaktywne urodziny połączone z pokazami eksponatów. Aktualne informacje na temat wystaw Fundacji Eureka oraz innych bieżących działań i atrakcji można znaleźć na stronie Fundacji Eureka tel. 91 350 78 12, tel. kom. 795 111 084.

 

Druga wystawa "Eureka Ruchu" mieści się w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A i posiada zbiór ok. 20 interaktywnych eksponatów takich jak: magiczna walizka, kamień celtycki, rower ekologiczny (przetwarzający energię mięśni na energię elektryczną) oraz wiele innych związanych z ruchem. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Muzeum.

 

Trzecia wystawa "Eureka Astronomiczna" a właściwie planetarium mieści się w wieży Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3. Tutaj można obejrzeć seanse planetaryjne pokazujące gwiazdy, galaktyki i gwiazdozbiory na niebie oraz wiele interesujących informacji dotyczących przestrzeni kosmicznej oraz Wszechświata. Jedną z atrakcji jest wirujący model Ziemi o kilkumetrowej średnicy.

 

Fundacja Eureka prowadzi również wiele interesujących akcji, happeningów oraz wykładów popularyzujących naukę na różnych poziomach wykorzystując w tym celu związany z Fundacją zespół naukowców pracujących obecnie nad frontalnymi światowymi zagadnieniami nauki takimi jak fizyka cząstek elementarnych, fizyka i energetyka jądrowa, astrofizyka i kosmologia, nauki o ziemi, medycyna i genetyka i wiele innych.

 

Z dziesięciu "Najpiękniejszych doświadczeń z fizyki" na uwagę zasługuje doświadczenie wskazujące na falowy charakter światła, które zostało przeprowadzone przez Thomasa Younga w 1801 roku i odpowiedziało na pytanie czy światło zbudowane jest z cząstek (korpuskularna teoria Newtona) czy są to fale rozprzestrzeniajace się w eterze, tak jak dźwięk w powietrzu.

 

Akustyczna wersja doświadczenia Younga prezentowana w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego CUMA przy ul. Monte Cassino19A w Szczecinie, fot. 08.07.2012. SNW

 

Doświadczenia Younga w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego CUMA przy ul. Monte Cassino19A w Szczecinie, fot. 08.07.2012. SNW 

 

Drugie doświadczenie znajduje się w Wieży Widokowej Katedry Szczecińskiej św. Jakuba i jest to wahadło Foucault dowodzące ruchu obrotowego Ziemi. Ma długość 16 metrów i waży 16 kilogramów. W Polsce najdłuższe Wahadło Foucaulta znajduje się w Krakowie, ale uruchamiane jest tylko raz na tydzień, dlatego drugie w kolejności wahadło z Torunia dzięki stwierdzeniu "stale działające" uznane zostało jako pierwsze najdłuższe w Polsce.

 

W latach 2005-2013 wahadło Foucault było umieszczone w wieży Zamku Książąt Pomorskich i jako "stale działajace" było drugie 
co do długości (28,5 m; 76 kg) w Polsce, fot. 18.05.2008., SNW

 

Od sierpnia 2017 wahadło Foucault jest uruchomione w wieży Katedry Szczecińskiej św. Jakuba, fot. Fundacja Eureka

 

Fundacja Eureka szuka miejsca na (obecnie zdemontowane) doświadczenie Cavendisha oraz pragnie zaprosić do współpracy wszystkich zainteresowanych edukacją i turystyką. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież