Ogród Dendrologiczny w Przelewicach zajmuje około 30 hektarów. Rosną tu niemal wszystkie chronione w Polsce gatunki drzewiaste i  licznie chronione gatunki zielne, rośliny zapisane w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, jak również chronione gatunki obce zapisane w księdze światowej.

Image
część zwana ogrodem japońskim
 
Dojazd do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach jest dobrze oznakowany. Jadąc z Pyrzyc należy skręcić na drogę 153, na Dolice, Suchań.
Ogród czynny w dniach 15.04 - 31.08 codziennie od 9.00 do 19.00, 
                                     01.09 - 31.10 codziennie od 9.00 do 17.30
                                     01.11 - 14.04 w dni robocze od 9.00 do 15.00 
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6,00 zł, sezonowy karnet wstępu 25,00 zł

Image
Wiśnia Sargenta

Na terenie ogrodu rosną piękne okazy drzew  nasadzonych na początku XIX wieku, kiedy to August Heinrich Borgstete tworzył pierwsze założenie parku krajobrazowego w stylu angielskim. Potem, przez około 70lat,  mieszkała tu  rodzina von Prillwitz, zmieniając założenie parku w typowo dworskie. W 1835 roku dla  założycielki rodu,  Augusty Arend von Prillwitz (umarła w wieku 33 lat)  postawiono mauzoleum.

Image
ruiny mauzoleum
Obecna kompozycja ogrodu jest dziełem Conrada von Borsig, członka Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, od około 1924 roku właściciela ogrodu. Przebudowę parku według jego życzenia wykonał architekt krajobrazu Heydenreich. Ogród zyskał kolekcje: roślin wrzosowatych w tym różnaneczników; karłowych roślin iglastych głównie z rodziny cyprysowatych i świerków; roślin zielnych.

Image
ogród skalny

Conrad von Borsig zginął rozstrzelany przez żołnierzy sowieckich 13 lutego 1945 roku. Został pochowany na terenie ogrodu.  Pod modrzewiem, nieopodal szałasu 9 września 2006 roku, odłonięta została pamiątkowa tablica.
 
Image
odsłonięcie tablicy pamiątkowej
 
Na terenie ogrodu warto zobaczyć ogród japoński z oczkiem wodnym, mostem i pawilonem herbacianym, stawy z mostkami i altaną na wodzie, żródlisko, szałas pasterski, mauzoleum, ogród skalny, aleje tematyczne. Są tu też wydzielone płatne miejsca na ognisko.
 
Image
w ogrodzie japońskim

Image
w ogrodzie japońskim

Jedną z roślin zapisanych w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych jest rosnące na terenie ogrodu drzewo chusteczkowe Dawidia chińska. Jej kwiat trafił na logo ogrodu, jak również do herbu gminy Przelewice.

Image
Dawidia Chińska

Przy wejściu do ogrodu stoi pałac, w którym mieści się biuro ogrodu, laboratoria Botanicznego Centrum Badawczo - Wdrożeniowego, sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, pokoje gościnne i kawiarnia. Naprzeciw wejścia do pałacu znajduje się, cały czas odbudowywany,zespół folwarczny (obora, spichlerz, gorzelnia, stodoły, mleczarnia). Ogród, pałac i folwark jest samodzielnym zakładem budżetowym, własnością gminy Przelewice. Od 1976 roku ogród i pałac wpisane są do rejestru zabytków.

Image
okolica trzech stawów

 
więcej informacji:
plan ogrodu, mapka dojazdu: http://www.ogrodprzelewice.pl

ciekawe blisko:
SANKTUARIUM MARYJNE - Brzesko
JEZIORO MIEDWIE
KOŚCIÓŁ w Wierzbnie
POMNIK PRZYRODY - Platany w Niepołcku

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież