nadesłał :: Zbigniew Cimek 
Goleniów - Świnoujście,  Wolgast,  Greifswald,  Stralsund,  Putbus,  Binz, Sassnitz,  Königssthuhl, Sassnitz,  Binz,  Glewitz - Greifswald, Zinnowitz,  Międzyzdroje - Goleniów
Trasa liczy ponad 500 km i  na jej pokonanie potrzeba co najmniej 6 dni. 
Ruszamy z Goleniowa.  Kilka kilometrów za Goleniowem za miejscowością Miękowo skręcamy w lewo i poprzez Widzieńsko, Zieloczyn, Żarowo, Recław dojeżdżamy do Wolina. Oczywiście w Wolinie na nowym moście jest zakaz dla rowerów musimy więc wjechać do Wolina starym mostem. Trasa Goleniów  Wolin jest niezwykle malownicza, jedzie się większość tej trasy Puszczą Goleniowską w dodatku ruch samochodów jest tu bardzo mały. Za Wolinem wjedziemy w Woliński Park Narodowy.  Za  Świnoujściem (nocleg na polu namiotowym nie powinien kosztować więcej niż 20 zł)  przekraczamy granicę i jadąc wzdłuż wybrzeża przez malownicze miejscowości Ahlbeck-Heringsdorf-Bansin-Koserow-Zinnowitz docieramy, nowoczesnym mostem zwodzonym, do Wolgast.  Z Wolgast jedziemy do Greifswaldu. Jest to urocze miasteczko z ładną starówką i małym portem. Greifswald jest idealnie przygotowany do jazdy rowerem, niemal wszędzie są ścieżki rowerowe. Za Greifswaldem do Stralsundu prowadzi obok drogi asfaltowej, szeroka droga wyłożona kostką brukową (odcinek około 30 km), ale da się po niej jechać całkiem dobrze, no i prawie nie ma na niej ruchu samochodowego.

Image
Katedra na starówce w Starlsundzie

Ze Staralsundu starym mostem (nowy jest w budowie) wjeżdżamy na Rugię. Na Rugii jest wiele kombinacji dróg rowerowych, dobrze oznaczonych. Można też jechać drogami asfaltowymi i mimo że ruch na nich jest bardzo duży to samochody zawsze mijają rowerzystów w bezpiecznej odległości. Jedzie się wtedy pokonując trasę szybko i dość bezpiecznie. 

Image
Plaża w Sassnitz

Sassnitz to stara baza Radziecka, obecnie zmienia się w wakacyjny kurort.

Image
Port rybacki w Sassnitz

Jako atrakcja turystyczna na Rugii jest kolej wąskotorowa z prawdziwymi parowozami i wagonami do przewozu rowerów. Tor składa się z 3 szyn, ponieważ wąskotorówka korzysta z tych samych szyn, a raczej z 1 szyny co normalne pociągi. Trzecia szyna jest pomiędzy 2 normalnymi.

Image
Park Narodowy Jasmund na północ od Sussnitz
                                   Max. wysokość 118 m n.p.m.

Image
Przeprawa promowa w Glewitz

Przeprawa kosztuje 1,1 EUR/ osobę plus tyle samo za rower czyli jeden rowerzysta płaci 2,2 EUR.
Noclegi na polach namiotowych w Niemczech - ja płaciłem 14 EUR/noc. Pole trzeba opuścić do godziny 11:00 następnego dnia. 3 minuty gorącego prysznicu kosztowały mnie 1 EUR (prysznic na żeton).

Uwaga:  W takich długich trasach lepiej mieć przygotowane narzędzia i zapasowe dętki.

Komentarze  

0 #2 Tadeusz 2008-07-27 22:41
Gdzie najlepiej zanocować ? Jedziemy już w czwartek na Rugię. Czy dysponujesz mapką tras rowerowych na Rugi ? Pozdrawiamy
Cytować
0 #1 Gość 2006-08-07 08:48
Ciekawy opis interesującej trasy
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież