nadesłali: Paweł Okoń, Piotr Maciąg, Justyna Fabisiak 

Szlak placów Oriona w Szczecinie to trzy place nawiązujące do trzech gwiazd gwiazdozbioru Oriona: Mintaka (daw. Plac Sprzymierzonych, obecnie Plac Szarych Szeregów); Alnilam (Plac Odrodzenia); Alnitak (Plac Grunwaldzki).

 

miejsce do gry w szachy na placu Grunwaldzkim, fot. maj 2015.

 

plac Grunwaldzki - współrzędne:
53°25'58.3"N 14°32'52.9"E
53.432863, 14.548032

 

O tym, że położenie owych placów nawiązuje do tzw. Pasa Oriona, odkryto 2006 roku, przez dwójkę pasjonatów astronomii – Edwarda i Małgorzaty Gardasiewicz. Sukces ten próbowano wykorzystać, nazywając Szczecin „miastem Oriona”. Na placach wmurowano tabliczki informacyjne o tym, który plac pokrywa się z którą gwiazdą. Układ placów prawdopodobnie powstał przez fascynację kulturą Egipską w XIX wieku, panującą wówczas w całej Europie.

 

Plac Grunwaldzki, fot. maj 2015.

 

Plac Grunwaldzki, fot. maj 2015.

 

Plac Grunwaldzki – największy ze wszystkich placów, często organizowane są na nim różnego rodzaju manifestacje. Przez plac przebiega linia tramwajowa i na środku znajduje się przystanek. Miejsce to jest dość częstym kierunkiem dla osób które chciałyby chwilę odsapnąć od gwaru miejskiego – jest sporo zieleni, ławek, znajdują się nawet stoły do gry w szachy. Warto choć na chwilę przyjrzeć się temu miejscu, tym bardziej, że plac znajduje się między Aleją Jana Pawła II (prowadzącą na Jasne Błonia i do Urzędu Miasta) a Aleją Fontann, więc leży na trasie wielu wycieczek. 

 

Plac Odrodzenia, maj 2015.

 

Plac Odrodzenia – ma formę ronda, który „wewnątrz” jest obsadzony krzewami i drzewami. Plac jest otoczony eklektycznymi kamienicami, jednakże spora część z nich po wojnie utraciła wiele ze swoich detali i zwieńczeń.

 

Plac Szarych Szeregów, maj 2015.

 

Plac Szarych Szeregów, maj 2015.

 

Plac Szarych Szeregów –  tak samo jak plac Odrodzenia, ma formę ronda z centralną wysepką z drzewami. Większość zabudowań dookoła przetrwała wojnę, a od 2000 roku plac został wzbogacony o pomnik Józefa Piłsudskiego. 

 

Artykuł jest wynikiem projektu - Mój Szczecin - współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Fundacji Partnerstwo i studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież