Łagów  to przepiękna miejscowość wypoczynkowa, znana już na początku XX wieku ze swoich walorów uzdrowiskowych. W okresie letnim przyjeżdża tu sporo turystów. Miejscowi mówią, że jest wtedy jak w zatłoczonym Zakopanym lub w Miedzyzdrojach, dlatego wszystkim chcącym zwiedzić miasteczko i okolicę i jednocześnie odpocząć proponujemy przyjechać do Łagowa wiosną, jesienią lub zimą.

Image
fot. 2011

 

Image
ulica Bolesława Chrobrego

Łagów znajduje się na północ od drogi E30 łączącej Słubice ze Świebodzinem. Od strony Gorzowa Wielkopolskiego można jechać przez Międzyrzecz - na Lubniewice, Glisno i Trzemeszno. Z Łagowa do Świebodzina jest 18 kilometrów, a do Gorzowa 45 km.

Image
widok z wieży Zamku Joannitów na jezioro Łagowskie

Najstarsza część miejscowości została wybudowana na przesmyku między dwoma jeziorami Trześniowskim (Ciecz) i Łagowskim, w otoczeniu imponujących lasów bukowych stanowiących obecnie Łagowski Park Krajobrazowy. Dzięki temu położeniu już w średniowieczu Łagów pełnił funkcję grodziska obronnego. Pierwotnie wieś była własnością Templariuszy, potem przeszła w ręce margrabiów brandenburskich, po czym stała się do 1640 roku własnością Zakonu Joannitów.
 
Image
fot. 2011

Image
fragment murów obronnych

Największą atrakcją miejscowości jest XIV-wieczny zamek Joannitów otoczony murami obronnymi z 2 połowy XIV wieku, w XVI wieku podwyższonymi do wysokości 9 metrów. Najstarszą częścią Zamku jest 35 metrowa wieża, w dolnych kondygnacjach kwadratowa, wyżej cylindryczna, na którą można wejść i z góry podziwiać przepiękny widok na okolicę.

Image
wąska uliczka między Zamkiem Joannitów a kościołem pw. św. Jana Chrzciciela

Przy Zamku Joannitów znajduje się niewielki park z pomnikowymi drzewami oraz neoklasyczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1726, przebudowany i rozbudowany w 1887r.

Image
fot. 2011

Na podzamczu (120 metrowej uliczce) zachowały się malownicze kamieniczki. Zbudowane zostały w I połowie XIX wieku. Warto wybrać się również na Sokolą Górę, gdzie znajduje się stary opuszczony cmentarz.

Image
kamieniczki

Granice podzamcza wyznaczają dwie bramy XV-wieczna, ceglana Brama Polska (zwana również Poznańską) oraz XVI-wieczna, ceglano-szachulcowa Brama Marchijska(inaczej Niemiecka lub Berlińska).

Image
Brama Marchijska

W Łagowie urodził się i mieszkał do 1901 roku laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (1939) prof. Gerhard Johannes Paul Domagk (30.10.1895 - 24.04.1964).

Image
fot.2011

Oprócz zwiedzania można skorzystać z rowerów wodnych i kajaków, pływać i kąpać się w czystej wodzie, leżeć i opalać się na plaży, zbierać grzyby i jagody leśne, łowić ryby, wędrować lub jeździć rowerem po szlakach. Oba lokalne jeziora- Trześniewskie i Łagowskie  nie są zbyt duże (pierwsze ma 185 ha, a drugie 82 ha), jednak ze względu na wydłużone kształty tworzą atrakcyjny szlak wodny o łącznej długości 7,5 km.

Image
3 kilometry od Łagowa znajduje sie Skansen Maszyn Rolniczych

W okresie wiosenno-letnim w znajdującym się u podnóża zamku amfiteatrze odbywają się liczne imprezy kulturalno - rozrywkowe. Do najciekawszych z nich należy Lubuskie Lato Filmowe.

Image
amfiteatr

zobacz w ŁAGOWIE:

contentmap_plugin