Wieża zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego, wyżej kwadratowa, jeszcze wyżej ośmioboczna. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której widać las, a dalej Szreniawę, Komorniki, Poznań.

 

15.06.2013.

 

polana pod wieżą

 

4 kilometry od siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego, w gęstym lesie koło Szreniawy, niedaleko "greiserówki" (1*), jest ulica w lesie zwana Dworcową. Przy niej jest spora polana, a wyżej wzniesienie - 118 metrów n.p.m., na którym stoi 22 metrowa wieża.

 

 Zbudowana została dla rodziny Bierbaumów, według projektu Martina Gropiusa, prawdopodobnie w 1860 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilet na wieżę jest również biletem do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie, które znajduje się już poza lasem, około 9 minut pieszo, dokładny adres Muzeum: ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki. W Muzeum należy zakupić bilet. W soboty - bezpłatnie.

Aktualne ceny i dostepność na stronie: http://www.muzeum-szreniawa.pl/?q=pl/node/53 lub pod tel.: 61 81 07 629.

Godziny otwarcia: od 01.04. do 31.10. - od wtorku do piątku 9.00-17.00, sobota - niedziela 9.00 - 18.00; od 01.11. do 31.03. - od wtorku do niedzieli 9.00 - 15.00, ale tylko po uprzednim zgłoszeniu. Ostatnie wejście do Muzeum w Szreniawie i jego Oddziałów odbywa się na pół godziny przed zamknięciem.

 

 

 

 

Przed wejściem znajduje się grób rodziny Bierbaumów, dlatego niektórzy mówia o tym miejscu - Mauzoleum rodziny Bierbaumów, inni, że wieża upamiętnia tragiczną śmierć córki Leonharda Bierbauma. Ale są też głosy, że wieża od początku pełniła funkcję punktu widokowego.

 

 

Wewnątrz z tablic informacyjnych można się wiele dowiedzieć o historii Wielkopolski i o walorach turystycznych Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zarząd nad tym ciekawym miejscem pełni Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie.

 

 Nad wejściem do wieży, w tympanonie znajdują się herby Bierbaumów.

 

(1*) - "greiserówka" – tak mówi się na drogę łączącą Komorniki z Jeziorami i rezydencję Arthura Greisera zbudowaną w Gurkasee (Jeziory) w latach 1940-1943 przez polskich więźniów (obecnie siedziba Wielkopolskiego Parku Narodowego).

contentmap_plugin