W Jeziorach, nad jeziorem Góreckim, znajduje się ciekawa położona rezydencja, w której mieści się siedziba Wielkopolskiego Parku Narodowego. W rezydencji oprócz dyrekcji WPN mieści Muzeum Przyrodnicze i Centrum Edukacji Ekologicznej. Można się tu dowiedzieć o historii, szlakach turystycznych i atrakcjach tej wyjątkowej okolicy. Symbolem Parku jest sowa (puszczyk).

 

 

 fragment makiety WPN, fot. 15.06.2013.

 

 

Za wstęp na teren Wielkopolskiego parku Narodowego obowiązują opłaty: w 2013 roku bilet normalny wynosił 3 zł/1 dzień. Pytaj o bilety wielodniowe i ulgowe. Aktualne informacje, regulamin, zasady korzystania, zakazy: http://www.wielkopolskipn.pl/index.php/park/kategoria/pl/regulamin/20; tel.: 61 89 82 300, 61 89 82 301. Parking dla autobusów oddalony jest 200 metrów od bramy prowadzącej do siedziby WPN, osobowy - 50 metrów.

 

Przed wejściem często słychać słowo "greiserówka" – tak niektórzy mówią o rezydencji i  drodze łączącej Komorniki z Jeziorami. 

 

 

przed wejściem 

 

w dole Jezioro Góreckie

 

 

Pomost naukowo-badawczy WPN nad jeziorem Góreckim.

 

Na jeziorze Góreckim, na jednej z wysp, znajdują się ruiny zamku zbudowanego w latach 1824-1825 przez Tytusa Działyńskiego dla siostry Klementyny w prezencie ślubnym. Klementyna Potocka długo nie nacieszyła się prezentem. W 1830 roku rodzina Potockich wyjechała do Warszawy a zamek został zniszczony w czasie Wiosny Ludów (1848r.). Obecnie wyspa zamkowa na jeziorze Góreckim jest atrakcją ścieżki edukacyjnej.

 

 

Wielkopolski Park Narodowy to ciekawy teren o powierzchni 7 584 ha. Został utworzony 16.04.1957 roku, ale historia starań o utworzenie Parku sięga dużo wcześniej. O ochronę walorów przyrodniczych okolic jeziora Góreckiego nawoływał w 1922 roku profesor Adam Wodziczko w Polskim Towarzystwie Przyrodników w Poznaniu. I już dwa lata później wprowadzono wstrzymanie zrębów.

 

siedziba WPN, fot. 15.06.2013.

 

W 1994 roku Wielkopolski Park Narodowy przejął "greiserówkę" - dawną rezydencję Arthura Greisera - namiestnika Rzeszy w Kraju Warty w latach 1939-1945, zbudowaną w Gurkasee (Jeziory)  przez polskich więźniów w latach 1940-1943. Arthur Greiser upatrzył sobie te tereny już w 1939 roku. Mimo, że miał jeszcze dwie rezydencje, w Lubostroniu i Czerniejewie, nie szczędzono środków by rezydencja w Gurkasee powstała szybko i z rozmachem. Projekt wykonał Otto von Esdorff i Gerhard Winkler. Za wysokimi murami oprócz okazałego budynku zbudowano stajnie, powozownie, garaże, domy dla służby oraz prawdopodobnie (nie odnaleziony do dzisiaj) schron, w którym Greiser schował skonfiskowane w czasie wojny bogactwa. Artur Greiser za zbrodnie został osądzony - powieszono go 14 lipca 1946 roku na stokach poznańskiej cytadeli. Rezydencję w Jeziorach zabezpieczyła MO, a po remoncie mieścił się tu sierociniec, przemianowany na prewentorium dla dzieci z chorobami płuc. Od maja 1998 roku w Jeziorach działa Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego prezentując ekspozycje stałe i czasowe oraz prowadząc zajęcia przyrodnicze.

 

   

Adam Wodziczko, 1887 - 1948, wybitny przyrodnik, kierownik zakładu botaniki Uniwersytetu Poznańskiego, inicjator utworzenia Wielkopolskiego Parku Narodowego.

 

 

W Muzeum Przyrodniczym wyeksponowano wiele dokumentów, publikacji i zdjęć prof. Adama Wodziczko.

 

 Na odwrocie jednego z nich (fragment powyżej) jest napisane: Zacnemu i Kochanemu profesorowi Dr. Wodziczce na pamiątkę mile spędzonych chwil nad Bałtykiem - Wdzięczne słuchaczki - Świnoujście 30.VII.47.

 

4 km od siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się Wieża Bierbaumów z platformą widokową, a w niedalekim Puszczykowie - Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera.

contentmap_plugin