Ruiny wieży Quistorpa  (Quistorpturm)  znajdują się w PARKU LEŚNYM ARKOŃSKIM, na najwyższym wzniesieniu tego terenu - wzgórzu Arkona. Kiedyś była to budowla, z której można było podziwiać panoramę okolicy z kilku poziomów: z ganku nad drugą kondygnacją, balkonu w połowie wysokości trzonu, ganku wieńczącego główną  część trzonu oraz z tarasu na szczycie.
 
Image
wieża w czasach świetności
 
Obecnie zachowała się tylko kamienna podstawa zbudowana z obrabianych bloków granitowych z rugijskich kamieniołomów, na niej pozostał niewielki fragment ceglanej wieży, która pierwotnie miała 45 metrów wysokości (z masztem - 52 metry) i częściowo zdobiona była ceramicznym, glazurowanym detalem. Narożne filary kamiennej podstawy zwieńczone były dwiema kamiennymi rzeźbami - alegorycznymi figurami Handlu i Przemysłu, dłuta berlińskiego artysty Ludwiga Manzla.

Image
fragment rzeźby

Do ruin prowadzi kilka tras turystycznych m.in. szlak zielony. Można też dojść od strony ulicy Arkońskiej, zaraz przy chacie z bali należy kierować się pod górę, trafimy wtedy na fragmenty zabytkowych kamiennych schodów.

Image
ruiny wieży Quistorpa

Kiedyś budowla była jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Wybudowana została  w latach 1900-1904 na zlecenie i ze środków Martina Quistorpa. Miała upamiętniać jego ojca Johannesa Quistorpa i być reklamą materiałów budowlanych pochodzących z kamieniołomów i fabryk należących do rodziny. Projekt wykonał architekt Franz Schwechten z Berlina w stylu neogotyckim z elementami neoromantyzmu.  W dolnej części wieży mieściła się kawiarnia. Było tu też popiersie Johannesa Quistorpa oraz makieta okolicznych terenów parkowych. 7 kwietnia 1914 roku nad Szczecinem przeszła burza, o 16.30 piorun zniszczył szklaną kopułę na szczycie wieży oraz górny balkon. Cegły rozsypały się po wzgórzu w promieniu 300 metrów. W lipcu przystąpiono do remontu, a na szczycie zamontowano piorunochron firmy "Teske" ze Skolwina. Na początku XXw. Martin Quistorp przekazał budowlę oraz otaczający ją park Lasku Arkońskiego miastu. W 1942 roku na wieży zainstalowano urządzenia radarowe i odkomenderowano tu niemiecką jednostkę obrony przeciwlotniczej. Okoliczności zburzenia budowli nie są do końca wyjaśnione. Jedna wersja mówi, że w 1944 roku wieża uległa zniszczeniu w wyniku jednego z alianckich nalotów bombowych. Druga, że została wysadzona przez hitlerowców. Obecnie czasami słyszy się o planach rewitalizacji obiektu, ale póki co jest to postępująca, ogólnodostępna ruina.


Stowarzyszenie Nasze Wycieczki w 2007 roku zorganizowało SZCZECIŃSKIE SPOTKANIA KULTURALNO-TURYSTYCZNE - QUISTORP, a rok później opracowało pierwszą trasę tematyczną w Szczecinie - SZCZECIN - TRASA MIEJSKA - ŚLADAMI QUISTORPÓW.

Zobacz jeden z pomysłów na reaktywację wieży Quistorpa, projekt architekta Tadeusza Mirka - Czy są szanse na reaktywację?

blisko:
PARK MIEJSKI RÓŻANKA w Szczecinie
PARK MIEJSKI - KASPROWICZA - Szczecin
JASNE BŁONIA - Szczecin
DZIELNICA NEU WESTEND - obecnie Pogodno - Szczecin