Ogrody HORTULUS w Dobrzycy to miejsce, w którym spędzić można cały dzień. Przy głównej drodze, na skraju wsi, znajduje się wejście do OGRODÓW TEMATYCZNYCH, a gdy skręcimy na Smolne to po około dwóch kilometrach dojedziemy do wjazdu na teren OGRODÓW Z LABIRYNTEM. Czeka tam na nas jeszcze jedna atrakcja WIEŻA WIDOKOWA, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić jak wygląda cała 3,2 kilometrowa trasa.
 
Image
Czynne od czerwca 2014r, fot. 2013

 

Image
fot. 2 / 2013

 

Labirynt tworzą dwumetrowej wysokości graby (Carpinus betulus), dokładnie 15 tysięcy roślin. Graby bardzo dobrze znoszą przycinanie, szybko się regenerują i najlepiej nadają się do tworzenia labiryntów.

 

Image
w labiryncie

 

Jest to największy labirynt grabowy na świecie. Gdy zdecydujemy się wejść do labiryntu dobrze jest wiedzieć, że przejście "jak po sznurku" to ścieżka o długości 3,2 kilometra, ale gdy kilka razy źle wybierzemy kierunek to trasa może nam się wydłużyć. Cały labirynt zajmuje powierzchnię 1 hektara. Człowiek oraz duże zwierzęta jak np. sarny muszą iść po ścieżce, tylko małe zwierzęta mogą przechodzić jak chcą.

 

Image
sarna - normalny obrazek w okolicy Dobrzycy

 

Image
fot. wrzesień 2013

 

Image
fot. 3 / 2013

 

W sercu labiryntu znajduje się WIEŻA WIDOKOWA, z której widać cały labirynt i okolicę. Gdy zgubimy się w labiryncie możemy liczyć na podpowiedź z góry, ale najpierw warto wejść na wieżę i zapamietać gdzie i w którą stronę należy skręcić. Obok wieży znajduje się mini labirynt dla dzieci oraz wiele tablic edukacyjnych.

 

Image
fot. 7 / 2013

 

Image
fot. 5 / 2013, Dolmen

 

Image
fot. 7 / 2013

 

Wokół grabowego labiryntu została ciekawie zaaranżowana pięcio hektarowa przestrzeń. Jest tu jezioro, kamienny krąg oraz dolmen, angielskie rabaty bylinowe i wiele ciekawych kompozycji roślinnych. Bilety i inne informacje na stronie: www.hortulus.com.pl

 

Image
fot. 8 / 2013


zobacz również:

OGRODY TEMATYCZNE w Dobrzycy
PUNKT WIDOKOWY - WIEŻA w Dobrzycy
OGRÓD BOTANICZNY CHRISTIANSBERG koło Luckow w Niemczech

OGRODY - LABIRYNTY Zamku Loucen w Czechach

contentmap_plugin