E-publikacja Q002 na temat Parku Kasprowicza zawiera obszerny artykuł "Park miejski Quistorpa. Szczodry podarunek." wydrukowany 12 grudnia 1908 roku w Stettiner Abendpost Nr. 347., w którym znajduje się wypowiedź nadburmistrza Ackermanna - “Kiedy tylko Park Quistorpa przejdzie na własność miasta, będę optować za tym, by pamięć o tej darowiźnie została zachowana dla kolejnych pokoleń poprzez głaz pamiątkowy. …”. Obecnie w Parku Kasprowicza i na terenie pobliskich Jasnych Błoni stoi m.in.: pomnik papieża Jana Pawła II, Czynu Polaków i węgierskiego chłopca, ale nie ma niczego co upamiętniałoby Johannesa i Martina Quistorpów. Po ponad 100 latach trudno powiedzieć co stanęło na przeszkodzie, ale jest pewne, że może tu jeszcze stanąć.

 

16 strona e-publikacji Q002.

 

Wybór miejsca lokalizacji to ważna sprawa. W e-publikacji Q002 napisaliśmy, że wizualizacje są tylko przykładowe, pokazane by uzmysłowić, że głaz, jako naturalna forma przyrody, ładnie wtapia się w otoczenie. Wtedy nie mieliśmy czasu na pracę w terenie, więc użyliśmy zdjęć na, których głaz ładnie wyglądał i postanowiliśmy w przyszłości pochodzić po parku i dogłębniej się na tym zastanowić. Czy głaz powinien stanąć bardziej na uboczu, czy w jakiś centralnych punktach? Dopiero w pierwszym kwartale 2022 roku mieliśmy czas i chodziliśmy po parku, zastanawiając się jakie jeszcze miejsca mogłyby być brane pod uwagę. Po silnych wiatrach, które w lutym i marcu połamały wiele drzew, byliśmy pewni, że do wybrania lokalizacji należy uwzględnić wiele czynników. Wybierając lokalizację byłoby dobrze ocenić, w jakiej kondycji są pobliskie drzewa, ponieważ przy silnym wietrze mogą być wyrwane z korzeniami i naruszy to stabilność głazu. Ważne jest też spojrzenie na lokalizację przez pryzmat szacunku, który chcemy wyrazić. Trzeba wybrać takie miejsce, w którym głaz będzie najmniej narażony na różne czynniki zewnętrzne.

 

Po przemyśleniach przedstawiamy 3 nowe wizualizacje (dokładne miejsca wskazuje na ziemi arkusz niebieskiego papieru). Przed opublikowaniem tego artykułu pokazaliśmy poniższe wizualizacje wielu osobom i większość wybiera nr 3. - lokalizację w otoczeniu 3 pomnikowych drzew nieopodal Amfiteatru, ale oczywiście otwarci jesteśmy na inne propozycje.

 

 

Propozycja nr 1. lokalizacja pośrodku parku, na trawniku przy Alei Fałata, fot. 2022, SNW.

 


Propozycja nr 2. lokalizacja nad Rusałką w pobliżu mostu lub ruchomych ławek, fot. 2022, SNW.

 


Propozycja nr 3. lokalizacja w otoczeniu pomników przyrody, obok "Ptaków" Hasiora, nieopodal Amfiteatru, fot. 2022, SNW.

 

Na 16 stronie w e-publikacji Q002 zamieściliśmy trzy przykładowe wizualizacje. Na pierwszym zdjęciu od góry jest imponujące drzewo, które dzisiaj już tak nie wygląda (pozostała tylko połowa drzewa), poza tym jest to górka, po której zimą jeżdżą na sankach i nie byłoby dobrze postawić głaz na drodze saneczkowego zjazdu. Środkowe zdjęcie przedstawia głaz przed jednym z kilku znajdujących się w parku owalnych punktów widokowych. Miejsca te są urocze, ale niestety wykorzystywane częściej przez pijących alkohol niż np. przez rodziny z dziećmi i pozostawione tam butelki i puszki nie będą dobrze wyglądały z pamiątkowym głazem. Tylko lokalizacja nad Rusałką jest do przyjęcia, ale niekoniecznie w miejscu jak na zdjęciu, Może być bliżej mostu, albo w pobliżu obracanych ławek.

 

 

Lokalizacja nad Rusałką pokazana na 16 stronie w e-publikacji Q002, fot. 2011, SNW


Do wizualizacji użyliśmy historycznego głazu z Lubina upamiętniającego Johannesa i Martina Quistorpów.

W Międzyzdrojach obok głazu upamiętniającego Martina Quistorpa rosną pomniki przyrody nazwane Bukami Quistorpa.

 

Więcej > INICJATYWA - Postawienie głazu pamiątkowego z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież