Genialny architekt Jan Blažej Santini-Aichel stworzył w Czechach wiele barokowych perełek. Godnych podziwu i trochę tajemniczych, pełnych symboli i szyfrów. Wycieczkę szlakiem dzieł Santiniego polecamy rozpocząć od Žďáru nad Sázavou w regionie Wysoczyzna. Tutejszy kościół świętego Jana Nepomucena na Zielonej Górze świętuje w tym roku 300 lat od poświęcenia.

 

Žďár nad Sázavou, Zelena_hora, kościół św. Jana Nepomucena. Fot. lukaszemanphoto_shutterstock

 

Žďár nad Sázavou, Zelena_hora, kościół św. Jana Nepomucena. Fot. lukaszemanphoto_shutterstock

 

Žďár nad Sázavou, Zelena_hora, kościół św. Jana Nepomucena. Fot. UPVISION

 

Žďár nad Sázavou, pałac i bazylika. Fot. Jakub Frey

 

Zbudowany został w latach 1719 – 1722. Należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. W 1994 roku został wpisany na listę UNESCO. Tegoroczną 300. rocznicę poświęcenia kościoła, a także 300. rocznicą śmierci architekta Santiniego w 2023 roku upamiętnią liczne wydarzenia, między innymi koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, wycieczki rowerowe i pielgrzymka w strojach ludowych do kościoła św. Jana Nepomucena.

 

Na Wysoczyźnie znajdziemy także dalsze dzieła Santiniego, między innymi bazylikę minor Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Želivie, klasztor cystersów w Pohledzie, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Obyčtovie, kościół św. Piotra i Pawła w Bobrovej czy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Vojslavicach. Więcej informacji: www.vysocina.eu. Zobacz również artykuł z 2011 roku

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież