W ciągu ostatnich miesięcy wyklarował się wygląd pamiątkowego głazu, jego wielkość, propozycja wykonania napisu i proponowane lokalizacje. Dziękujemy Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków Panu Michałowi Dębowskiemu za zwrócenie uwagi na ciekawy głaz odkopany na budowie w północnych dzielnicach Szczecina i kamieniarzowi Panu Tytusowi Wołoszynowi za cenne wskazówki. Głaz ma wielkość i formę odpowiednią do rangi osób, którym będzie poświęcony, a jego płaskie lico idealnie nadaje się do wykonania inskrypcji. 

 

 

 

Na spotkaniu w Parku Kasprowicza, z Miejską Ogrodniczką Panią Martą Safader-Domańską i Miejskim Konserwatorem Panem Michałem Dębowskim, ustaliliśmy, że pamiątkowy głaz może stanąć tylko przy ulicy Fałata, ale nie obok pomnika Hasiora, ponieważ jest zbyt blisko do systemu korzeniowego rosnących tam drzew. Pozostaje więc PROPOZYCJA NR 1 - skraj trawnika na tyłach Pomnika Czynu Polaków, po lewej stronie lub PROPOZYCJA NR 2 - po tej samej stronie tylko trochę dalej, mniej więcej w połowie drogi do Amfiteatru, w miejscu gdzie rośnie znacznie oddalona od ścieżki, okazała monokultura drzew. Miejsce posadowienia pamiątkowego głazu wskazuje ustawiona na trawniku rowerowa torba.

 

 PROPOZYCJA NR 1 - Miejsce posadowienia pamiątkowego głazu wskazuje ustawiona na trawniku rowerowa torba, fot. 31.07.2022., SNW.

 

PROPOZYCJA NR 2 - Miejsce posadowienia pamiątkowego głazu wskazuje ustawiona na trawniku rowerowa torba, fot. 31.07.2022., SNW.

 

PROPOZYCJA NR 2 - Miejsce posadowienia pamiątkowego głazu wskazuje ustawiona na trawniku rowerowa torba, fot. 31.07.2022., SNW.

 

Dzięki postawieniu głazu pamiątkowego w Parku Kasprowicza (dawniej Quistorp Park) każdy odwiedzający Park będzie mógł dowiedzieć się o jego darczyńcach, a umieszczony na głazie napis “QUISTORP” zawierać będzie nie tylko Johannesa i Martina, ale również żonę Johannesa, Wilhelminę i wszystkich zajmujących się pracą charytatywną pozostałych członków rodziny Quistorp. 

 

Kamień ten jako naturalna forma przyrody, ładnie i nieinwazyjnie wtopi się w otoczenie. Ma około 120 cm wysokości (analogicznie jak istniejące kamienie pamiątkowe w Lubinie i Międzyzdrojach). Inskrypcję wykutą w kamieniu stanowiłby tylko jeden napis - "QUISTORP" (bez dat czy dodatkowych napisów), obok kamienia powinna zostać zamontowana tablica pulpitowa zgodna z systemem SIM z dodatkowymi informacjami i kodem QR.

 

Dziękujemy za miłą współpracę deweloperowi "NEPTUN". 

 

Zobacz: GŁAZ UPAMIĘTNIAJĄCY Johannesa i Martina Quistorpa w Lubinie (informacje o nim również na stronie 14 e-publikacji Q001) oraz GŁAZ UPAMIĘTNAJĄCY Martina Quistorpa w Międzyzdrojach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież