Ścieżka Źródlanych Przeżyć (Quellerlebnispfad) w Dolinie Dolnej Odry będzie nieczynna do końca 2023 roku. Niekonserwowane drewno, szczególnie sosna, szybko wchłania wilgoć i po paru latach kładki i pomosty nadają się tylko do wymiany. Gdy byliśmy tu w 2018 roku nikomu nie przyszło do głowy, że zaledwie 4,5 roku później będzie aż tak niebezpiecznie. Obecnie (marzec 2023) widać, że solidnie zrobione schody i pomosty, zmieniły się nie do poznania, deski są spróchniałe, wielu z nich brakuje, wiele desek jest niestabilnych. 

 

Ścieżka Źródlanych Przeżyć (Quellerlebnispfad), wszystkie fot. w art. z 18.03.2023., SNW

 

Ludzie wchodzą na ścieżkę mimo informacji "Begehen verboten!!!" | "Zakaz chodzenia!!!". Być może nie są świadomi, że jest w tak złym stanie, albo bardzo chcą zobaczyć wypławka alpejskiego, relikt z czasów epoki lodowcowej. Tylko, że tego płazińca, nie da się tak od razu zobaczyć, bo ma max 18 mm. Żyje w zimnych źródłach i strumieniach i jest widoczny tylko po przesianiu wody przez jasny piasek. To robak zaliczanego do wirków, prosty i jednocześnie bardzo ciekawy, bo dzięki aktywności jednego enzymu jest odporny na proces starzenia się, o czym można się przeczytać w ARTYKULE opierającym się o badania Uniwersytetu Nottingham. Turyści, napełniający tutaj wodę ze źródła wprost do butelek, powinni być tego świadomi. 

 

 

 

 

 

 

Miejsce wokół źródła zostało utworzone zimą 1999/2000 roku z darowizn od gości Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Administratorem jest Park Narodowy Doliny Dolnej Odry z siedzibą w Criewen. W 2018 roku przed zejściem na drewniane pomosty zamontowana była niewielka tabliczka informująca: Wejście tylko na własne ryzyko. Wtedy tabliczka o takiej samej treści była zamontowana również przy wejściu na punkt widokowy w Stützkow. W 2023 roku wisi nadal a punkt widokowy jest dostępny. 

 

Informacja zawieszona w listopadzie 2022 roku: Bardzo szanowne odwiedzające i szanowni odwiedzający Park Narodowy.
Niestety administratorzy Parku Narodowego Dolnej Odry muszą wyłączyć z użytkowania Ścieżkę Źródlanych Przeżyć. Prace będą rozpoczęte wiosną 2023 i zakończone do 2023 roku. Dziękujemy za zrozumienie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napis: "VORSICHT - bei Nässe erhöhte Rutschgefahr" | "UWAGA - podczas deszczu zwiększona możliwość poślizgu" wisi tu od lat, bo podczas deszczu chodzenie po wilgotnym drewnie jest jak ślizganie się po lodzie. Poniżej informacja: Ścieżka Źródlanych Przeżyć (Quellerlebnispfad) tymczasowo zamknięta z powodu konserwacji. Zakaz chodzenia!!!.

 

Jak wyglądało to miejsce jesienią 2018 roku zobacz TUTAJ

Komentarze  

0 #1 Ania 2023-03-24 11:41
- do przemyślenia - Quellerlebnisba d - dużo rzeczowników złożonych - trudne do przetłumaczenia . Czy "Ścieżka źródliskowych przeżyć" ? czy "doświadczeń" ?, a może "przygód", albo "Ścieżka doświadczeń wokół źródła", choć nie ma tam wyrazu "wokół", ale żeby uniknąć wątpliwości czy źródłowych czy źródliskowych czy źródlanych, czy liczba pojedyncza, czy mnoga, to może lepiej "wokół źródła".
- a jeżeli chodzi o trwałość, to fakt, zaimpregnowane naturalne gałęzie i konary, takie jak przy wejściu na punkt widokowy w Stutzkow, są lepsze niż sosnowe deski w dolinie, w zaroślach, przy wodzie. Pozyskanie ich nie wymaga też od administratora wydawania pieniędzy tylko dodatkowej pracy w trakcie przycinania tego co i tak trzeba przyciąć.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież