450 km na północ od Bangkoku znajduje się park Sukhothai, starożytne miasto Sukhothai i dawna stolica królestwa Syjamu. Miejsce to ma status parku historycznego i od 1991 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie obejmuje teren około 70 kilometrów kwadratowych. Sukhothai pierwotnie było niewielkim miastem Khmerów, które w XIII w. uzyskało niepodległość, stając się stolicą pierwszego zjednoczonego i niepodległego państwa Tajów – królestwa Sukhothai (1238–1438). Miasto w okresie swojej świetności miało liczyć 80 tys. mieszkańców. Budynki i posągi tworzono wg unikalnego stylu. Sukhothai jest świadectwem złotego wieku tajskiej sztuki i architektury.

 

 fot. 1. 

 

fot. 2. 


Miasto stworzone zostało na planie prostokąta. Pośrodku znajdowała się część królewska wraz ze świątynią Wat Mahathat, ktora otoczona była trzema pasami murów z fosami, za którymi rozwinęła się część zamieszkała przez plebs. Inskrypcja z 1293 roku opisywała Sukhothai jako miasto-ogród, z wieloma terenami zielonymi oraz polami, na których uprawiano palmy, pieprz żuwny, kokosy, mango i tamaryndowiec indyjski. Podczas wznoszenia budowli sakralnych charakterystyczne było użycie stożkowatych stup w kształcie pąków lotosu ustawianych na trzypoziomowej kwadratowej podstawie. Niektóre budowle mają również elementy w stylu syngaleskim (stupy w kształcie dzwonów). Po założeniu w 1351 roku miasta Ayutthaya, Sukhothai straciło na znaczeniu i w 1438 roku zostało podbite przez królestwo Ayuttha. Zostało najprawdopodobniej opuszczone w XIV–XV wieku.

 

fot. 3. 

 

fot. 4. 

 

fot. 5. 

 

 fot. 6. 

 

fot. 7. 

 

fot. 8. 

 

 fot. 9. 

 

fot. 10. 

 

Na terenie parku obecnie znajduje się 21 obiektów historycznych wewnątrz murów oraz 70 poza murami. Baza noclegowa dostępna jest w odległym o 13 km nowym Sukhothai. Na miejscu dostępne wypożyczalnie rowerów, które ze względu na rozmiar kompleksu są najlepszym sposobem na jego zwiedzanie. Ban Suan, Mueang Sukhothai District, Prowincja Sukhothai, Tajlandia. Współrzędne: 17°01'04.8"N 99°51'48.0"E

 

_12.11.2018 r._Hanna Matczak

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież