Libušín - zabytkowy drewniany budynek  - przykład zręczności rzemieślniczej, inwencji artystycznej i jedno z największych dzieł architekta Dušana Jurkoviča, niemal doszczętnie spłonął w nocy z 2 na 3 marca 2014 roku, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób przeprowadzono odbudowę. Drewniane budowle Jurkoviča na Pustevnach stanowią wyjątkowe dziedzictwo kulturowe regionu. Rekonstrukcja Libušína była najważniejszym tego typu przedsięwzięciem w Czechach. Rozległy projekt odbudowy obejmował także przyległy budynek Pustevenkę. Obiekt można zwiedzać wirtualnie na stronie Libušín - Národní muzeum v přírodě.

 

Pustevny_Libušín, fot_Libor Sváček

 

Lokalizacja:
Pustevny - Beskid Śląsko-Morawski pomiędzy szczytami Radegast (1105 m n.p.m.) i Tanečnice (1084 m)
na południowy-zachód od granicy polsko-czeskiej,
około 50 km od Cieszyna, około 60 km od Istebnej.


Współrzędne:
49.489725, 18.265443

 

Podstawą odbudowy był projekt z 1985 r. i model 3D z 1995 r. Ważnym źródłem informacji były historyczne zdjęcia oddające autentyczny wygląd secesyjnej budowli. Pierwotny charakter nadano także jej wnętrzu. Rzemieślnicy wykonali tradycyjną metodą freski i sgraffiti z motywami legend wołoskich i słowackich autorstwa Mikołaja Alšy. Farby wykonane według oryginalnej receptury na bazie oleju lnianego i naturalnych pigmentów ręcznie nakładano na tynk. Cały budynek został wyposażony w czujniki pożarowe i alarmy dźwiękowe.

 

Pustevny_Libušín, fot_Libor Sváček

 

Pustevny_Maměnka, fot_Libor Sváček

 

Kompleks schronisk turystycznych - Pustevny_Libušín, Maměnka_fot_Libor Sváček

 

Pustevny. fot. UPVISION

 

W styczniu 2021 roku dyrektor generalny Skansenu Narodowego Jindřich Ondruš za odbudowę schroniska Libušín na Pustevnách otrzymał z rąk Andreja Babiša Nagrodę Premiera Republiki Czeskiej Grand Prix Patria Nostra 2020.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież