Pod hotelem Jałta na Placu Wacława w Pradze turyści mogą zwiedzać Muzeum Zimnej Wojny. Muzeum mieści się w dawnym schronie przeciwatomowym zbudowanym równocześnie z hotelem przed 55 laty. W tamtych czasach była to bardzo droga inwestycja, w przeliczeniu na obecne ceny, wyniosłaby kilkaset milionów koron.

Image
Schron przeciwatomowy, fot. hotel Jalta

 

Miejsce pod hotelem nie zostało wybrane przypadkowo. W razie konfliktu zbrojnego hotel Jałta miał być siedzibą władz Układu Warszawskiego.

 

Schron przeciwatomowy miał pomieścić około 150 osób. Był doskonale wyposażony, znajdowała się tam nawet mała sala operacyjna. Posiadał kilka wyjść ewakuacyjnych. Jedno z nich znajdowało się w pobliżu hotelu, na Placu Wacława, drugie w sąsiednim budynku. Obecnie oba wyjścia są zamurowane.

 

Turyści zwiedzający schron uzyskają informacje o żelaznej kurtynie, zobaczą salę operacyjną, dalekopis, urządzenia do podsłuchu, zaplecze obsługi schronu i agentów czechosłowackich tajnych służb.

 

W drugiej połowie XX wieku hotel Jałta należał do najbardziej prestiżowych hoteli praskich. Niewiele osób wówczas wiedziało, że w pomieszczeniach pod budynkiem znajdują się nowoczesne urządzenia do podsłuchu, służące do monitorowania rozmów telefonicznych gości.

 

Muzeum jest czynne w tygodnie parzyste we wtorki i czwartki, w tygodnie nieparzyste w poniedziałki i środy w godz.17:00 - 20:00.


Zwiedzania schronu: Wstęp do muzeum: 75 koron, konieczna rezerwacja Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

zobacz również: Gmach ZUW w Szczecinie - 3 trasa - podziemia, schron, Szacht do Odry

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież