Telcz, jedno z najpiękniejszych miast w Czechach, leży około 100 km na zachód od Brna. 30 lat temu, historyczne centrum miasta Telcz, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. 

 

Telcz, rynek. Fot. Urbiik_Shutterstock.

 

Telcz, rynek. Fot.  Michael Nosek_Shutterstock.

 

Położony w centrum miasta długi i wąski Plac Zachariasza z Hradca (nám. Zachariáše z Hradce) otaczają gotyckie i renesansowe domy mieszczańskie z arkadami i ozdobnymi szczytami. Pierwotna drewniana zabudowa Telcza była niszczona przez pożary, z których największy wybuchł w 1530 roku. Spłonął wówczas ratusz i wszystkie budynki z jednej strony placu. Tutejszy ratusz został zaprojektowany przez jednego z włoskich architektów sprowadzonych do miasta przez ówczesnego właściciela tutejszych włości, Zachariasza z Hradca. Fasada ratusza jest przykładem czystego renesansu i doskonałych linii.

 

Telcz, kościół św. Ducha. Fot. Sergey Fedoskin_Shutterstock.

 

Na zachodnim krańcu placu znajduje się pałac, perła architektury renesansowej. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany przez Zachariasza z Hradca w renesansową rezydencję. Najciekawszym pomieszczeniem pałacowym jest Złota Sala z rzeźbionym stropem kasetonowym.

 

W kompleksie pałacowym znajduje się także Kaplica Wszystkich Świętych, miejsce spoczynku Zachariasza z Hradca i jego małżonki Katarzyny z Valdštejna. Pałac od 2020 roku przechodzi rewitalizację, która potrwa do końca 2022 roku. Park pałacowy jest otwarty codziennie dla zwiedzających.

 

Do ciekawych zabytków architektury należy kolegium jezuitów z kościołem Imienia Jezus czy kościół parafialny św. Jakuba, pod którym kamień węgielny położono w XIV wieku. Z wieży kościoła św. Ducha rozciąga się piękny widok na zabytkowe centrum miasta.

 

Telcz, zamek. Fot. Anrephoto_Shutterstock.

 

Na południowo-wschodnich obrzeżach Telcza znajdują się pozostałości późnogotyckich murów miejskich z Dużą i Małą Bramą. Północno-zachodnią część miasta chroniły obwarowania średniowiecznego zamku. Kamienny mur z krużgankiem, pierwotnie o wysokości 9 metrów, był wyposażony w prostokątne otwory strzelnicze _23.03.3022.

 

Zobacz: Czeskie naj... czyli dziedzictwo UNESCO,

Czeskie dziedzictwo kulturowe UNESCO,

Czeskie ozdoby świąteczne na liście UNESCO,

Uzdrowiska czeskie na liście UNESCO.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież