Okolice Hlučína przecina gęsta sieć tras rowerowych wiodących malowniczą, pagórkowatą krainą. 

Image
fot. 1
 
Główna trasa Brama Morawska jest częścią europejskiej sieci Euro-velo. Do niej nawiązują inne dłuższe trasy, na przykład Magistrala Śląska i liczne trasy lokalne. Dzięki nim można zwiedzić na rowerze najdalsze zakątki regionu. Trasy są dobrze oznaczone,  wiodą przeważnie mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz leśnymi i polnymi ścieżkami. Do dyspozycji są tablice informacyjne z mapkami.

 

Trasa nr 5  Szlak Bursztynowy - Całkowita długość 332,50 km. Trasa wiedzie od przejścia granicznego Hať / Tworkow przez Ostrawę, Přerov, Ołomuniec, Prostějov, Blansko i kończy w Hevlínie. Fragment trasy w okolicy Hlučína prowadzi od przejścia granicznego Hať przez  Darkovice i Darkovičky do Hlučína, następnie wzdłuż rzeki Opawy do Ostrawy. Długość odcinka  Hať – Ostrawa wynosi 18 km.

 

Trasa nr 55  Magistrala Śląska - Całkowita długość 140 km (+ 13km odcinek z Kravař, przez Dolní Benešov, Kozmice, po Szlak Bursztynowy). Trasa wiedzie z Jesenika, przez miasto Albrechtice, Krnov, Úvalno i Opawę do Kravař.

 

Trasa nr 552  Opawa – Racibórz - Całkowita długość na terytorium Czech wynosi 14 km. Trasa wiedzie z Opawy przez Chlebičov, Svobodę, Kobeřice do przejścia granicznego Strahovice/Krzanowice. Jest to najkrótsza trasa rowerowa wiodąca między miastami partnerskimi Opawą i Raciborzem, prowadzi bocznymi ścieżkami, nie uczęszczanymi przez samochody.

 

Trasa nr 554 Prajzská - Całkowita długość trasy od przejścia granicznego Pilszcz / Oldřišov do gminy Koblova wynosi 37 km. Trasa wiedzie od przejścia granicznego Pilszcz / Oldřišov przez Služovice, Vrbkę, Štěpánkovice, Albertovec, Bolatice, Bohuslavice, Vřesinę, Hať, Šilheřovice po granicę gminy Koblova, następnie poprzez Ostrawę, jako trasa rowerowa  "G".

Atrakcje w okolicy -
Kąpielisko w Hlučinie jest świetnym miejscem wypoczynku dla amatorów zabaw wodnych. Na turystów czekają w miejscowości liczne atrakcje: siatkówka  plażowa, minigolf, tenis, narty wodne oraz bogata oferta imprez kulturalnych, na przykład Štěrkovna Open Music. Małym turystom na pewno spodoba się wizyta w pobliskim ranczu dziecięcym lub w stoczni, w miejscowości Děhylov. W pobliskich Darkovičkach możemy zwiedzić unikatowy system fortyfikacji Republiki Czeskiej, powstały w latach 1935-1938. W miejscu starej twierdzy Krawarze zbudowano w latach 1721-1728 zamek barokowy z ekspozycją przedstawiającą dzieje rodu szlacheckiego Eichendorffów. W parku zamkowym jest 9-dołkowe  pole golfowe z 1997 roku. Pobliski ośrodek sportowy Buly oferuje korty tenisowe, boisko do gry w piłkę nożną oraz bowling club fitness, www.bulyarena.cz . Amatorów jazdy konnej zapraszamy do stadniny Albertovec, w której znajduje się ponad 170 koni. Z życiem codziennym mieszkańców regionu Hlučina, rzemiosłem, zwyczajami ludowymi z  początków ubiegłego wieku, zapoznamy się odwiedzając  skansen bolacicki. Jest to także miejsce wielu imprez kulturalnych. Na pyszne pstrągi  w maśle zapraszamy na farmę pstrągów, do miejscowości Bělá, od maja do września, w weekendy i święta. Dojedziemy tam rowerem lub samochodem.  Farma umożliwia własny połów pstrągów, do którego można na miejscu wypożyczyć odpowiedni sprzęt, www.obecbela.cz .

 

Więcej informacji: www.info.hlucin.com , www.tourisms.cz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież