Turystów, którzy już mieli okazję zwiedzić przepiekną stolicę Czech zachęcamy do odkrywania równie urokliwych i ciekawych miejsc w okolicach Pragi.

Image
Kutna Hora - katedra św. Barbary
 
Przedstawiamy wybrane propozycje jednodniowych wycieczek dla całej rodziny szlakiem historii, kultury i osobliwości przyrody, z  oferty Centrum Informacji Turystycznej woj. środkowoczeskiego.
 
Zamek w Mělníku i skansen  Třebíz
Rano przyjeżdżamy do Mělníka, miasteczka leżącego u zbiegu dwóch największych czeskich rzek Łaby i Wełtawy, w okolicy słynnej z uprawy winorośli. W Mělníku zwiedzamy zamek, którego właścicielem jest obecnie rodzina Lobkowiczów. W piwnicach zamkowych spróbujemy wspaniałego miejscowego wina. Następnie wyruszymy do Třebíza. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Nelahozeves – miejsce narodzin A. Dvorzaka i na zamku Veltrusy.  W Třebízie obiad i degustacja destylatów owocowych. Po południu zwiedzanie z przewodnikiem skansenu architektury ludowej. Powrót do Pragi. Czas trwania wycieczki: 7 godzin. Liczba osób: min. 2. Cena: 1600 CZK/osoba. W cenie: transport, przewodnik, wstęp do skansenu i zamku w Mělníku, degustacja likierów i win, obiad.

Srebrna Kutna Hora
Zwiedzanie Kutnej Hory, ze znakomicie zachowanym średniowiecznym centrum i przepiękną katedrą św. Barbary, unikatowym dziełem architektury gotyckiej – imponującym symbolem potęgi i bogactwa państwa. Budowę katedry rozpoczęto w roku 1388 i kontynuowano, z przerwami, aż do XX wieku; swój ślad pozostawili tu najwybitniejsi architekci (Petr Parléř i jego syn Jan, Matyáš Rejsek, Benedikt Rejt). Niemniej wspaniałe jest również wnętrze katedry: znajdziemy tu  godne uwagi freski, cenne, rzeźbione  ławy z XV wieku.  Centrum miasta razem z katedrą i kościołem NMP  w Sedlcu jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zabytkowej mennicy i muzeum srebra dowiemy się o wydobywaniu srebra w okolicy i biciu monet. Po obiedzie w miejscowej restauracji zwiedzimy kościół NMP w Sedlcu i słynną kaplicę czaszek. Wystrój kaplicy (na przykład unikatowy żyrandol, monstrancja, kielichy i herb rodu Schwarzenbergów) są wykonane z kości 40 tysięcy osób chowanych przez długie lata na pobliskim cmentarzu. Czas trwania wycieczki: 6 godzin. Ilość osób: min. 2. Cena: 1550 CZK/osoba. W cenie: transport, przewodnik, wstęp do katedry św. Barbary, mennicy, kostnicy, obiad.

Na spotkanie z historią, sztuką i piękną przyrodą
Karlštejn - Koněprusy - Nižbor
Naszą wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania tradycyjnej produkcji szkła w rodzinnej hucie szkła w miejscowości Nižbor. Następnym punktem programu są Jaskinie Koněpruskie tworzące najrozleglejszy system jaskiń krasowych w Czechach. Po obiedzie zwiedzanie zamku Karlštejn, najliczniej odwiedzanego zamku w Czechach, należącego niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został w XIV wieku przez króla Karola IV. Czas trwania wycieczki: 7 godzin. Ilość osób: min. 2. Cena: 1600 CZK/osoba. W cenie: transport, wstęp do huty szkła, Jaskiń Koněpruských, zamku Karlštejn, obiad.

Serce na dłoni
Uzdrowisko Poděbrady

Wyjazd wcześnie rano z Pragi w kierunku na Poděbrady. Przystanek w Přerovie nad Łabem, zwiedzanie wyjątkowego skansenu architektury ludowej z okolic środkowego Połabia, z okresu od połowy XVIII do połowy XX wieku. Przejazd przez zabytkowe miasto Nymburk z XIV wieku, w którym spędził część swego dzieciństwa słynny czeski pisarz Bohumil Hrabal. Znajdziemy tu zachowane mury obronne z licznymi wieżami. Naszym celem jest miasto Poděbrady. W tym uzdrowisku od roku 1908 leczy się choroby serca i układu krążenia.  W otoczeniu pięknego parku i eleganckich willi z początku XX wieku czeka na nas przyjemny wypoczynek przy kawie i pysznych waflach uzdrowiskowych. Czas trwania wycieczki: 7 godzin. Ilość osób: min. 2. Cena: 1600 CZK/osoba. W cenie: transport, przewodnik, wstęp do skansenu, obiad, kawa i wafel uzdrowiskowy.

Śladami Františka Drtikola do Příbramia
W programie wycieczki zwiedzanie zameczku w Příbramiu, który służył jako Galeria słynnego fotografika Františka Drtikola. Ten czeski artysta już za życia zyskał światowe uznanie dzięki portretom secesyjnym a szczególnie fotografiom (aktom) w stylu art deco. Nastepnym  celem wycieczki jest barokowy kompleks na Świętej Górze, jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w środkowej Europie, dzieło m.in. słynnego architekta barokowego Carla Lurago. Po obiedzie zwiedzanie zamku Dobříš, którego właścicielem jest obecnie szlachecka rodzina Colloredo-Mannsfeld. Czas trwania wycieczki: 7 godzin. Ilość osób: min. 2. Cena: 1800,- CZK. W cenie: transport, przewodnik, wstęp do galerii, zamku Dobříš, obiad.

Skok do raju
Czeski Raj (około 50 km od Pragi) - niezwykła kraina piaskowcowych miast skalnych będących unikatem na skalę europejską. Romantyczne doliny z miastami skalnymi przeplatają się z łąkami i skalnymi tarasami widokowymi, z których rozciąga się wspaniały widok na  okolicę. W regionie znajdziemy mnóstwo zabytków, na przykład zamek Kost, ruiny zamkowe Trosky. Piesza wycieczka przez Hruboskalsko, w czasie której można podziwiać niezwykłe formy geologiczne, jest wyjatkowym przeżyciem. Odpocząć możemy w miejscowym arboretum założonym już w roku 1860, w którym zgromadzono około 400 chronionych drzew z całego świata. Wycieczkę można urozmaicić zwiedzeniem zamku Valdštejn, uważanego za najstarszy zamek Czeskiego Raju, pochodzącego z XIII wieku. Obiad zjemy w malowniczym uzdrowisku Sedmihorky. Czas trwania wycieczki: 7 godzin. Ilość osób: min. 2. Cena: 1700,- CZK. W cenie: transport, przewodnik, obiad.

Łyk adrenaliny
Tankodrom Milovice
Prawdziwe wyzwanie dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Niezwykły dzień pełen adrenalinowych wrażeń z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Czeka na nas jazda opancerzonym transporterem, czołgiem, pojazdem Hummer H1, wojskowym samochodem Tatra 813 8x8 KOLOS i mnóstwo innych atrakcji. Cena zależy od wybranego pakietu usług.
 
Informacje o wycieczkach:
Centrum Informacji woj. środkowoczeskiego
Husova 19, 110 00 Praha 1
tel: +420 222 222 398
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
więcej informacji w języku polskim na www.czechtourism.com

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież