Malownicze miasto Znojmo leżące na południowych Morawach otworzyło, 25 września, nowe niezwykłe trasy turystyczne w podziemiach miejskich.

Image
Znojmo - kościół św. Mikołaja, fot. Ing. Lubomír Čech

 

Słynne podziemia znojemskie należą do najdłuższych w swoim rodzaju w Czechach. Do tej pory turyści mieli okazję zwiedzać jedynie nieznaczną część rozgałęzionego labiryntu umieszczonych pod miastem korytarzy.
 
Image
Znojmo - podzemia, fot. Ing. Lubomír Čech

Udostępnione od września trzy trudne trasy, o całkowitej długości czterech kilometrów, prowadzą wąskimi korytarzami. Niektóre odcinki trzeba pokonać na czworakach, ze względu na niski strop, stąpając po śliskich, wilgotnych, nierównych schodach czy brodząc w wodzie. Przed wejściem na trasę turyści otrzymają odzież ochronną i kaski z latarkami. 

 

Podziemne korytarze pod centrum Znojma liczą około 30 kilometrów, zaczęto je budować pod średniowiecznym miastem w XIV wieku w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami. W podziemiach mieszkańcy mogli ukrywać się nawet przed dłuższy czas – były tam otwory wentylacyjne, piece połączone z kominami w domach mieszczańskich i studnie.

 

Podziemia zaczęto udostępniać zwiedzającym od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie należą one do największych podziemi miejskich w środkowej Europie. Są także jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na południowych Morawach. _27.09.2013