Średniogórze Czeskie to pasmo górskie w północnych Czechach, przez które przepływa rzeka Łaba, tworząc malowniczy przełom, zwany Bramą Czeską. W tej osobliwej krainie, pochodzenia wulkanicznego, pełnej przedziwnych form skalnych, stożków wulkanicznych i pokryw lawowych, można odnieść wrażenie podróży w czasie do początków świata.
 

Hazmburk - zamek, fot. Jan Rendek 

 
Współrzędne:
50°32'18.3"N 14°07'50.0"E
50.538420, 14.130546
 
Średniogórze Czeskie jest największym  w Czechach parkiem krajobrazowym. Do najciekawszych miejsc należą: Lovoš, Boreč, Opárenska Dolina, Hazmburk, Milešovka (837 m.n.p.m.), z której rozciąga się piękny widok na Rudawy, Nizinę Połabską i  Říp - najsłynniejszą górę w Czechach, gdzie według legendy praojciec Czech przyprowadził swój lud, aby osiedlił się na urodzajnej ziemi. Na szczycie góry Říp znajduje się romańska rotunda św. Jerzego, pochodzącą mniej więcej z XI wieku. Říp od najdawniejszych czasów był celem pielgrzymek i zgromadzeń w ważnych momentach historii Czech.
 
Czeskie Średniogórze  


W okolicy spotkamy wiele malowniczych, zabytkowych miast i zamków. Litoměřice, jedno z najstarszych czeskich miast, leżą nad rzekami Łabą i Ohře. Już w XI wieku Przemyślidzi założyli tu kapitułę z romańską bazyliką, przebudowaną w baroku na rezydencję biskupów. Na rynku znajdziemy liczne przykłady renesansowej architektury. (www.litomerice.cz) W mieście Roudnice nad Łabem warto zwiedzić galerię sztuki nowoczesnej, mieszczącą się w dawnej ujeżdżalni barokowego zamku. Terezin, miasto wzniesione pod koniec XVIII wieku na rozkaz cesarza Józefa II, jest wspaniałym przykładem wojskowej twierdzy z rozległym systemem umocnień. Twierdza z rozległymi murami i podziemnymi kazamatami zachowała się praktycznie w nienaruszonym stanie do dziś. W czasie II wojny światowej miasto niechlubnie zasłynęło jako obóz koncentracyjny, do którego zsyłano ludność żydowską ze wszystkich europejskich krajów. Po wojnie powstało w tzw. Małej Fortecy muzeum – miejsce pamięci Památník Terezín (www.pamatnik-terezin.cz). Na zamku Budyně nad Ohří, z końca XIII wieku można zwiedzić późno gotyckie i renesansowe wnętrza, muzeum alchemii i lapidarium.  Zamek Krásný Dvůr, który otacza najstarszy park angielski w Czechach (z roku 1880,) z wieloma romantycznymi budowlami, stawami rybnymi i kanałami, zaprasza do obejrzenia  niezwykłej wystawy psich portretów. Renesansowy zamek Libochovice jest znany z kolekcji cennych gobelinów, szkła i porcelany. W jego podziemiach prezentowana jest wystawa Bajkowy świat skrzatów. Więcej: www.czechtourism.com

 

Litomerice - miasto królewskie

 

Image

Litoměřice, od stuleci uprawia się tu słynny chmiel, owoce i winorośl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież