W czasach międzywojennych praskie kawiarnie były miejscem spotkań sławnych osobistości. Bywali tutaj dziennikarze, pisarze, twórcy teatralni, architekci, artyści i biznesmeni. Spędzali czas przy wspólnych rozmowach, czytaniu gazet i czasopism z kraju, Europy i zza oceanu. Wiele historycznych kawiarni funkcjonuje do dziś. Są to magiczne miejsca, łączące historię, kulturę czeską i wyjątkową architekturę.

 

 

Slavia. fot. Pavel Radosta

 

Cafe Louvre

 

Cafe Louvre

 

Do najsłynniejszych kawiarni praskich należy Café Louvre. Po raz pierwszy zapachniało tu kawą w roku 1902. Kawiarnia była ulubionym miejscem spotkań studentów prawa Maxa Broda i Franza Kafki. Regularnym gościem we wtorkowe wieczory był Albert Einstein, swój stolik miał tu też Franz Werfel. Kawiarnia Louvre po pierwszej wojnie stała się kultowym miejscem spotkań artystów, intelektualistów i polityków. W roku 1925 założono tu Czechosłowacki PEN klub, którego prezesem został pisarz Karel Čapek.

 

Slavia 

 

Slavia 

 

Slavia

 

Slavia

 

Slavia

 

Slavia


Kawiarnia Slavia mieści się nad brzegiem Wełtawy, naprzeciw Teatru Narodowego. Działa już od końca XIX wieku. Spotykały się tu osobistości ze świata literatury, muzyki, kultury, sztuki, między innymi Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Karel Čapek, Václav Špála, Jan Zrzavý, Jaroslav Seifert. W okresie międzywojennym wnętrza kawiarni otrzymały wystrój w stylu art deco. Bywał tu też czeski malarz Viktor Oliva, którego słynny obraz „Pijak absyntu“ stał się symbolem Slavii.

 

Imperial Café

 

Cafe Savoy

 

Warto zajrzeć do Café Imperial ze wspaniałym wnętrzem w stylu art deco, do Café Savoy z pięknym wystrojem i neorenesansowym stropem, czy do kawiarni Obecní dům w Miejskim Domu Reprezentacyjnym, secesyjnej perły Pragi.

 

W budynku Miejskiego Domu Reprezentacyjnego - Obecní Dům - w kilku miejscach można umówić się na kawę. Warto też zajrzeć do piwnic, w których oprócz dobrej kawy możemy zjeść np. potrawy z ryb jedne z najlepszych w Europie. 

 

Obecní Dům

 

Obecní Dům

 

Obecní Dům

 

Obecní Dům

 

Rarytasem jest także Grand Café Orient, kawiarnia w kubistycznym domu Pod Czarną Matką Bożą, który jest dziełem architekta Josefa Gočára. Oprócz kawiarni, można w jego wnętrzach zwiedzić stałą wystawę Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Więcej informacji na stronie Czechtourism. _styczeń_2018.

 

Kawiarnia Orient. fot. Michal Fic

 

Grand Cafe Orient

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież