Jablonec nad Nysą (Nisou) jest miejscem, do którego warto przyjechać chociażby na parę godzin. Będąc w Szklarskiej Porębie lub Karpaczu wszyscy obowiązkowo idą na Śnieżkę, ale jeżeli szukasz nowych wrażeń przekrocz granicę i jedź do Czech, np. do Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou (ze Szklarskiej Poręby - 40 km). Jest to jedyne muzeum w Republice Czeskiej, które jest w całości poświęcone biżuterii i przemysłowi szklarskiemu. 


 

Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou, fot. 18.11.2015. SNW

   


Przy wejściu można zakupić szklane precjoza i błyskotki, np. kule Jana Pesnicaka lub okazałe imitacje diamentów z fabryki Preciosa.

 

Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou, fot. 18.11.2015. SNW

 

Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou, fot. 18.11.2015. SNW

 

Wewnątrz zaskakuje ilość i różnorodność przedmiotów. Ekspozycja obejmują szklane naczynia, kufle, żyrandole, lustra, kompasy, zegarki ...  i inne przedmioty użytkowe oraz ciekawą biżuterię i czysto estetyczne dzieła sztuki. Na uwagę zasługują ekspozycje: Zaczarowany świat biżuterii i Czarodziejski ogród – Siedem wieków czeskiego szkła, Odwieczna tęsknota za pięknem – Biżuteria trzech tysiącleci z eksponatami sprzed 3000 lat. Wszystko jest tu przemyślane, ciekawe są nawet okna klatki schodowej, wyglądające jak zmrożone szyby.

 

Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou, fot. 18.11.2015. SNW

 

Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou, fot. 18.11.2015. SNW

 

Lustra produkowano w Czechach już na początku XVII wieku. W Muzeum w Jabloncu znajduje się lustro weneckie z drugiej połowy XVIII wieku. Można sie też dowiedzieć, że w 1756 roku hrabia Josef Kinsky zbudował w miejscowości Sloup manufakturę produkującą lustra. Po niej szybko powstały kolejne w Lindavie, Velenicach i Pihelu. Ich wyroby dorównywały jakością słynnym lustrom norymberskim i weneckim i cieszyły się powodzeniem w całej Europie.

 

 

Współrzędne:

50°43'21.4"N 15°10'20.4"E
50.722598, 15.172337

 

 

Kamienica, w której znajduje się Muzeum Szkła i Biżuterii, została zaprojektowana i zbudowana w stylu secesyjnym między 1903 i 1923 rokiem przez jabloneckiego architekta Emiliana Herbiga na zlecenie firmy Zimmer & Schmidt i służyła jako dom eksportowy, przeznaczony do handlu szkłem i sztuczną biżuterią. Od 1949 roku mieści się w nim Muzeum, a w 1958 roku budynek został uznany za zabytek kultury. Do bocznej ściany secesyjnego budynku została "doklejona" współczesna część, w której obecnie mieści się wejście główne do Muzeum i klatka schodowa.

 

Muzeum biżuterii i szkła w Jabloncu nad Nisou Muzeum znajduje się przy ulicy U Muzea,

 

ale wejście do Muzeum jest od strony ulicy Jiráskova, fot. 18.11.2015. SNW

 

Idąc ulicą Jiráskova w stronę Náměstí Dr. Farského miniemy ciekawą prostopadłą do ulicy "przelotkę", dalej na Náměstí Dr. Farského stoi Kościół ewangelicki dr. Farského - ciekawy jednonawowy kościół z 1892 roku, z prostokątną 60-metrową wieżą, fot. 18.11.2015. SNW

 

Jablonec nad Nysą, Kościół ewangelicki dr. Farského, fot. 18.11.2015. SNW

 

Historia: Już w latach 60-tych XIX wieku Przemysłowe Stowarzyszenie Oświatowo-Zapomogowe w Jabloncu nad Nysą zainicjowało utworzenie muzeum i wyspecjalizowanej szkoły. Celem było wspieranie w regionie przemysłu biżuteryjnego i szklarskiego. W 1900 roku zadecydowano, że planowane muzeum będzie stawiać również na badania kulturoznawcze. W 1904 roku w trzech salach szkoły w Jabloncu oficjalnie otwarto pierwszą ekspozycję i zaprezentowano zebrane eksponaty etnograficzne i przemysłowe. W czasie II wojny światowej Muzeum było nieczynne. W 1949 roku zostało upaństwowione jako instytucja specjalizująca się w historii szklarstwa i sztucznej biżuterii. Od 2003 roku po reformie administracji publicznej Muzeum podlega Ministerstwu Kultury Republiki Czeskiej. Zobacz: Góry Izerskie i region Českolipsko pod kątem szkła i biżuterii.

 

Zobacz również Huta szkła Moser w Karlowych Warach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież