Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu Moraw, tuż przy granicy z Austrią. Nad miastem dominuje barokowy zamek, dawniej własność Liechtensteinów, później Dietrichsteinów, za których panowania otrzymał on swój obecny wygląd. Do najciekawszych pomieszczeń zamkowych należy biblioteka, sala przodków, a także piwnica z największym muzealnym rarytasem – wielką beczką na wino z roku 1643, o pojemności 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek), unikatem na skalę europejską.

 

Mikulov. Fot. Ladislav Renner

 

W dolnej części mikulovskiego rynku znajdziemy rodzinny grobowiec Dietrichsteinów, wzniesiony na miejscu kościoła św. Anny, zniszczonego w wyniku pożaru w 1784 roku. Od XVII do XIX wieku pochowano tu w sumie 45 członków rodu. W sezonie turystycznym (od kwietnia do października) na stałej wystawie można zapoznać się z historią tego miejsca i dawnymi tradycjami pielgrzymkowymi Mikulova. Zobaczymy tu również szaty Karoliny Maksymiliany Dietrichstein z XVIII wieku, które zostały odnalezione w grobowcu i niedawno odrestaurowane. W kaplicy organizowane są koncerty organowe (zachowały się oryginalne organy kościelne), zaś z tarasu rozciąga się piękny widok nie tylko na zabytkowy rynek, lecz również na okolice Mikulova.

 

Mikulov. Fot. Ladislav Renner 

 

Z miasta możemy wybrać się na spacer na Świętą Górkę (czes. Svatý kopeček), jedno z najstarszych w Czechach miejsc pielgrzymkowych. Wzdłuż drogi wiodącej do sanktuarium umieszczone są stacje drogi krzyżowej z kapliczkami. Na szczycie stoi kościół św. Sebastiana, wzniesiony w XVII wieku na polecenie kardynała Franciszka z Dietrichsteina jako wotum dziękczynne za wygaśnięcie epidemii. Z góry rozciąga się malowniczy widok na Mikulov i rozległe winnice. _20.09.2017.

 

Mikulov. Fot. Ladislav Renner

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież