Narodowa Stadnina w Kladrubach nad Łabą w Czechach (około 30 km na zachód od miasta Pardubice), jedna z najstarszych stadnin na świecie, została w lipcu 2019 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Już w roku 1579 cesarz Rudolf II nadał jej status stadniny dworskiej. Od tej pory stadnina słynie z hodowli unikatowej czeskiej rasy koni, tak zwanych koni starokladrubskich, przeznaczonych specjalnie dla celów reprezentacyjnych.

 

Stadnina Kladruby nad Łabą. 

 

Stadnina Kladruby nad Łabą. 

 

Stadnina Kladruby nad Łabą. 

 

W roku 2015 zakończono rozległą renowację stadniny, podczas której przywrócono jej pierwotny klasycystyczny styl. Na turystów czekają nowe ekspozycje i trasy zwiedzania – między innymi stajnie, pałac i powozownia, w której wśród cennych eksponatów znajdziemy powóz pierwszego prezydenta Republiki Czechosłowackiej T. G. Masaryka.

 

Każdego roku na terenie stadniny odbywa się kilka dużych imprez, które przyciągają licznych miłośników koni. Do najsłynniejszych należą międzynarodowe wyścigi zaprzęgów Puchar Rudolfa, Dzień Konia Starokladrubskiego, rozrywkowa rodzinna impreza Kladruby naopak czy Hubertus na zakończenie sezonu jeździeckiego.

 

Stadnina Kladruby nad Łabą. 

 

Stadnina Kladruby nad Łabą. Fot. archiwum Destinační společnosti Východní Čechy (Wchodnie Czechy).

 

Slatiňany pałac. Fot. archiwum Destinační společnosti Východní Čechy (Wchodnie Czechy).


Do Narodowej Stadniny Kladruby nad Łabą należy również stadnina Slatiňany, ulokowana w odległości około 40 km. Zwiedzimy tu Muzeum Hipologiczne, mieszczące się w pałacu Slatiňany, słynące z jednej z największych ekspozycji hipologicznych w Europie oraz ekspozycję poświęconą koniom starokladrubskim. W tutejszym parku angielskim zobaczymy, oprócz pięknej roślinności, także stado koni Przewalskiego, hodowanych tu od roku 1993. Informacje o stadninach znajdziemy na stronie: Narodowa Stadnina w Kladrubach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież