Czeska Kanada to przepiękny region leżący w Czechach Południowych wzdłuż granicy z Austrią. W Parku Przyrody Czeska Kanada można spędzić wspaniałe wakacje bez tłumów turystów i zobaczyć wiele ciekawych formacji skalnych, np. Ďáblovy prdel  / Diabelski zadek, który leży pomiędzy wsiami Terezín, Nový Svět i Valtínov. 

 

Czeska Kanada, Zadek Diabła. Fot. Handatko

 

Czeska Kanada, punkt widokowy U Jakuba. Fot. Artush

 

Czeska Kanada. Fot. hsunnyshutterstock

 

Jindřichův Hradec. Fot. Ladislav Renner

 

Slavonice. Fot. David Maska

 

Nazwę regionu wymyślił w drugiej połowie lat 20. XX wieku dziennikarz, prozaik, tłumacz z języka angielskiego i propagator aktywnego wypoczynku na łonie natury Jaroslav Arnošt Trpák (1892-1968), pochodzący z Jindřichův Hradca, któremu krajobraz z gęstymi lasami, licznymi stawami i formacjami skalnymi przypominał dziką kanadyjską przyrodę. Po 1948 roku nazwy Czeska Kanada praktycznie w ogóle nie używano publicznie, mimo to przetrwała dzięki miłośnikom tego regionu.

 

Dzisiejsza Czeska Kanada położona jest mniej więcej pomiędzy miastami Nová Bystřice, Slavonice, Kunžak i Jindřichův Hradec. Najwyższym szczytem w okolicy jest Vysoký kámen u Kunžaku (738 m n.p.m.). Do słynnych formacji skalnych należy kultowy megalit Kamienny Stół czy Zadek Diabła. Duże skupisko ciekawych głazów można znaleźć także w okolicach Valtínova i wsi Zvůle.

 

Kraina jest rajem dla miłośników turystyki aktywnej. Znajdziemy tu liczne trasy piesze i rowerowe, wiedzie tędy między innymi trasa Greenways Praga – Wiedeń, która szczególnie na odcinku Nová Bystřice – Landštejn zachwyca malowniczymi widokami. Wycieczkę rowerową Nová Bystřice – Třeboň można połączyć z przejażdżką lokalną kolejką wąskotorową.

 

Oprócz skarbów przyrody Czeska Kanada słynie także z zabytkowych miast i ciekawych muzeów. Do perełek architektury należą Slavonice, nazywane renesansową bramą do Czeskiej Kanady czy Jindřichův Hradec z zamkiem i pałacem. W tutejszym muzeum regionalnym można zobaczyć największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy Jesličky, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Nová Bystřice słynie z największego muzeum amerykańskich samochodów przedwojennych w Czechach. Pobliskie miasto Dačice szczyci się wyjątkowym wynalazkiem – to tutaj w 1841 roku powstała pierwsza na świecie kostka cukru. Informacje o tym wydarzeniu, jak również o rozwoju przemysłu cukrowniczego w regionie prezentuje tutejsze muzeum miejskie. _nadesłane przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego – CzechTourism, 04.09.2023.

Komentarze  

0 #2 Ania 2023-09-27 18:53
Diabelskiego Zadka tam nie ma, ale jak ktoś lubi formacje skalne, jak w powyższym artykule, to warto pojechać do Skamieniałego Miasta Rezerwatu Przyrody Nieożywionej - 1,5 km na południe od miasteczka Ciężkowice, województwo małopolskie, powiat tarnowski :)
Cytować
0 #1 Krzyś 2023-09-23 17:52
Jest tam jeszcze 'Kamienny Stół', Chleb diabła', 'Romantyczna skała' i wiele innych ciekawych głazów, a ten zadek, to trzeba trochę zejść ze szlaku. To jest kilometr od wieży widokowej 'U Jakuba', też ciekawej, ale u Jakuba za wszystko trzeba płacić, a oglądanie formacji skalnych jest za darmo.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież