BAD SCHWARTAU - uzdrowisko i 20 metrowy mamutowiec
Bad Schwartau poprzez połączenie z pobliskimi Rensfeld, Groß Parin i Cleverbruck, w 1934 roku, stało się największym miastem we wschodniej części Szlezwiku-Holsztynu, miastem które rozciąga się od Lübeck do Fehmarnbelt, - o powierzchni 1839 ha. Stąd też wysoka jak na uzdrowisko liczba mieszkańców - około 20 000.
Położenie: Szlezwik-Holsztyn, powiat Ostholstein, około 8 km od centrum Lubeki.
Historia tego miejsca sięga 1215 roku, kiedy to Schwartau został nazwany w dokumentach Biskupim Młynem. W 1280 roku, poza miastem Lübeck, nad rzeką Schwartau, biskup z Lubeki ufundował dziedziniec folwarczny. Jak widać od początku ważna dla tego miejsca była rzeka Schwartau, która ma około 33 km długości i wpada koło Lubeki do Trave.
Około 1640 roku, nad rzeką Schwartau, za sprawą powstania siedziby urzędu biskupa, zaczęło rozwijać się miasto. W 1895 odkryto tu pierwsze solanki z wysoką zawartością jodu, Po czym szybko nastąpił rozwój kurortu. W 1901 roku powstało uzdrowisko „Kąpiele solne i borowinowe – Elisabeth-spa”, w 1903 „Friedrich August -spa”, a w 1908 dom zdrojowy.
W 1899 roku powstała fabryka przetworów owocowych "Schwartau" słynąca do dziś z produkcji wysokiej jakości konfitur i dżemów. Schwartau prawa miejskie otrzymało 1 czerwca 1912, a od 1913 w nazwie pojawił się przedrostek „Bad”. Po 1945 roku miasto musiało przyjąć uchodźców, m.in. ze Szczecina. Osiedlali się tu usługodawcy i usługobiorcy, szybko rosła potrzeba budowania nowych mieszkań, rozwijała się przedsiębiorczość. Do dziś jest to jedno z nielicznych miast, w którym mieszkańcy nie muszą żyć na kredyt - miasto nie jest zadłużone.
W 1950 w mieście powstało Stowarzyszenie na Rzecz Mieszkańców/Der Gemeinnützig www.buergerverein-bad-schwartau.de , które działa w wielu dziedzinach kultury i życia społecznego. Po 1957 roku w mieście nastąpił ponowny rozwój kurortu, powstały nowe pensjonaty, kąpieliska solanek i jodu oraz centrum kuracyjne nad jeziorem Schwartau. W 1989 roku w budynku dawnego "Elisabeth-spa" otwarto Muzeum Miasta i Regionu. Przed Muzeum rośnie 20 metrowy mamutowiec, jeden z 10 pomników przyrody w Bad Schwartau.
Bad Schwartau ma połączenie kolejowe ze Szczecinem - koleją meklemburską, bilet 24 godzinny dla pięciu osób kosztuje łącznie 20 euro (dane z 2011).