Ukranenland mieści się w miejscowości Torgelow, na północ od Pasewalku (Meklemburgia, Niemcy). Najdogodniejsza trasa ze Szczecina prowadzi przez przejście graniczne w Lubieszynie, następnie należy kierować się na Locknitz, a stamtąd na Pasewalk i prosto na Torgelow. Jest to ok. 40 km od Szczecina.


Ukranenland jest drobiazgowo odtworzoną słowiańską wioską  położoną nad rzeką Wkrą (Ucker). Skansen powstał w 1995 r. w okolicy, gdzie istniała wymieniana w licznych dokumentach historycznych osada Ukranen. Pieczołowicie zrekonstruowano tu realia życia łużyckiego ludu Ukrer -jednego z plemion zachodniej słowiańszczyzny.

Image
fot. 1

Czas zatrzymał się tu w  X wieku. Na terenie wioski znajdują się chaty wraz z niezbędnym wyposażeniem, miejsce kultu bóstw i spotkań całego plemienia, warsztaty ówczesnych  rzemieślników, kuźnia, tkalnia, warsztat garncarski, piec do wypalania drewna.

Image
fot. 2

Zwiedzający mogą zobaczyć jak żyli ludzie przed 1000 lat, na czym polegało ich życie i praca. 

Image
fot. 3

Dużą atrakcją jest działająca tu stocznia, na której koncie jest rekonstrukcja pierwszego w Niemczech statku słowiańskiego. Był nim „Svarog” (1997 r.). Kolejne projekty to budowa statku „Svantevit” (1998 r.), oraz rozpoczęta w 2002 r. rekonstrukcja hanzeatyckiej kogi.

Image
fot. 4
 
Szczegółowe informacje, godziny otwarć, ceny biletów, kalendarz imprez na stronie: http://www.ukranenland.de/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież