Miasto Lubeka (Lübeck) leży na północy Niemiec, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein), przy ujściu rzeki Trave nad Zatoką Lubecką. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1076 roku, prawa miejskie otrzymała 1160 roku. W centrum miasta otoczone dookoła wodą znajduje sie stare miasto, które dzieki swej niepowtarzalności w 1987 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Image
stare miasto w Lubece

 

Image
w jednym z zaułków dom z 1506 roku

Na starym mieście na zabytkowych budynkach, przy ciekawych miejscach, umieszczone są informacje dla turystów w języku niemieckim i angielskim (opisy miejsc, mapki, legendy).

Image
w chodniku wmurowane są tabliczki pamiątkowe: tu mieszkała Anna Daicz, Gisela Daicz, Maks Isaak Daicz, Esther Bahr, ...

Warto tu przyjechać i na miejscu zobaczyć historię Hanzy (na początku związku kupieckiego, później związku miast), historię miasta, które ponad 700 lat było wolnym miastem (swoją niezależność utraciło po dojściu do władzy NSDAP w 1933 roku). Po drugiej wojnie światowej, do 1989 roku, była miastem granicznym pomiędzy RFN a NRD.

Image
fot. grudzień 2011

Image
fot. grudzień 2011
 
W czasie drugiej wojny światowej, jeden raz, w 1942 roku zbombardowano stare miasto w Lubece. Po tym fakcie w obronie zabytkowej architektury stanął Czerwony Krzyż i opinia publiczna. Obecnie w tej części starego miasta, które zostało najbardziej zniszczone spotkać można, jak na zdjęciu poniżej, przykłady wtapiania się nowej architektury w historyczną strukturę. 

Image
fot. grudzień 2011

Image
plac przed szkołą zapełniony rowerami

Image
produkty firmy Niederegger Lübeck

Dla wszystkich lubiących marcepanowe speciały atrakcją jest salon z produktami firmy Niederegger Lübeck przy Breite Straße 89. Jest tu cukiernia, kawiarnia i sklep. Można tu zobaczyć dwanaście naturalnych rozmiarów figur marcepanowych, wybrać i zjeść jeden z  wielu smaków marcepanowych tortów, lub kupić prezent z wycieczki. Niederegger to nazwisko Johanna Georga, który w 1806 roku w Lubece założył fabrykę słodyczy. Produkty Niederegger Lübeck znane są na całym świecie.

Image
widok z parkingu przy Falkenstr.

Lubekę nazywa się często "Miastem siedmiu wież". Są to wieże Katedry (Dom), Kościołał Mariackiego), kościoła Świętego Petri (St.Petri), Świętego Jakuba (St.Jacobi), Świętej Katarzyny (St.Katharinen), Świętego Idziego (St. Aegidien) i Kościół Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa (Kath.Propsteikirche Herz-Jesu).
 

zobacz zdjęcia z Jarmarku Bożenarodzeniowego (Weihnachtsmarkt) w Lubece z 27.11. - pierwszej niedzieli adwentu w 2011 roku.

Komentarze  

0 #1 turysta 2011-12-12 18:33
dobry pomysł na nocleg w Lubece - są tu dwa schroniska młodzieżowe (Jugendherberge ), jedno \"Altstadt\" na starym mieście przy Mengstrasse 33 a drugie poza, ale bardzo blisko starego miasta, przy przy ulicy Am Gertrudenkirchh of 4, blisko bramy Zamkowej (Vor dem Burgtor)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież