Zwiedzanie Berlina z kopuły Reichstagu to jedna z ciekawszych, bezpłatnych atrakcji Berlina. Ze względów bezpieczeństwa wejście wymaga wcześniejszej rejestracji a każdy odwiedzający przechodzi kontrolę jak na lotnisku. Nie ma możliwości wejścia z ostrymi przedmiotami, prześwietlane są torby i plecaki, sprawdzane są nawet napisy na koszulkach. Po przejściu kontroli i dotarciu na taras i do kopuły nie ma ograniczeń czasowych, można spokojnie obserwować panoramę Berlina oraz obejrzeć wystawę o historii Reichstagu.

 

Berlin z tarasu Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Berlin z tarasu Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Na tarasie Reichstagu,  fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Na tarasie Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

W kopule są dwie spiralne rampy (jedna do wchodzenia, druga do schodzenia), każda o długości 230 metrów, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Kopuła Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Wystawa o historii Reichstagu umieszczona jest wokół lejka. Poniżej znajduje się sala plenarna, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Sala plenarna Bundestagu - fot. z wystawy znajdującej się w kopule Reichstagu, 1.07.2018 r. SNW.

 

Wejście do Reichstagu jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie Bundestagu. Można wybrać jedną z czterech możliwości wejścia: 1. Udział w sesji plenarnej, po której następuje wejście na taras i do kopuły Reichstagu; 2. Wykłady na trybunie honorowej Izby Plenarnej, po której następuje wejście na taras i do kopuły Reichstagu, 3. Oprowadzanie, po którym następuje wejście na taras i do kopuły Reichstagu. 4. Wejście na taras i do kopuły Reichstagu.

 

Wejście do gmachu Reichstagu zależy od aktualnej sytuacji w parlamencie oraz od pogody i warunków bezpieczeństwa. Dlatego nawet jeśli daty wizyt zostały potwierdzone, można się spodziewać, że nie wejdziemy do środka. Firmy turystyczne muszą zarejestrować się jako dostawcy usług komercyjnych. Oznaczenie podczas rejestracji online jako osoba prywatna lub instytucja prowadzi do natychmiastowej odmowy rejestracji. Tłumaczenia na języki obce nie są oferowane w galerii publicznej podczas sesji plenarnych.

 

Przed wejściem na taras można wziąć mobilny przewodnik (odtwarzacz i słuchawki). Również w języku polskim. Mobilny przewodnik działa automatycznie dopiero po wejściu do kopuły i informuje zwiedzających o wszystkim co znajduje się w zasięgu wzroku. Jeżeli nie zatrzymamy się by wysłuchać całej wypowiedzi mobilny przewodnik ucina wypowiedź i zaczyna opowiadać w innym miejscu zaczynając od słów: Jeżeli zatrzymasz się w tym miejscu zobaczysz .... . i większość odwiedzających zatrzymuje się i słucha do końca informacji o ważnych obiektach Berlina. W czasie kiedy w Reichstagu odbywają się obrady plenarne nie ma możliwości skorzystania z mobilnego przewodnika.

 

 Widok na Berlin z kopuły Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

 

 Widok na Berlin z kopuły Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Budynek Reichstagu został zaprojektowany przez Paula Wallota w 1894 roku. W pierwszej połowie XX wieku (w czasie Republiki Weimarskiej, II wojny światowej i po) został mocno zniszczony. Mimo, że odbudowa ruszyła w latach 60. XX wieku dopiero 30 października 1991 roku Rada Starszych Bundestagu zadecydowała, że zabytkowy budynek powinien zostać odrestaurowany i służyć jako siedziba niemieckiego parlamentu. Przeprowadzono międzynarodowy konkurs architektoniczny, w wyniku którego brytyjski architekt Sir Norman Foster, w czerwcu 1994 r., przedstawił projekt na stworzenie nowoczesnego budynku parlamentarnego, który będzie szanował historię budynku Reichstagu, a jednocześnie spełni wszystkie wymagania najnowszych technologii komunikacyjnych i energetycznych i co najważniejsze stanie się atrakcją turystyczną Berlina.

 

Od 1999 roku, od momentu rozpoczęcia prac parlamentarnych w budynku Reichstagu, na taras, na wysokości 24 metrów, można wjechać windą przez zachodni portal. Na tarasie znajduje się kopuła o wymiarach około 23 m wysokości i 40 m szerokości. W kopule są dwie spiralne rampy (jedna do wchodzenia, druga do schodzenia), każda o długości 230 metrów. Wewnątrz kopuły znajduje się lejkowaty element z 360 lustrami odbijający światło, dzięki czemu do sali plenarnej wpada światło dzienne. Lejek transportuje też powietrze do i z budynku. Na najwyższej platformie wokół lejka umieszczono siedziska, na których większość odwiedzających to miejsce odpoczywa patrząc w niebo przez otwór o średnicy 10 metrów. Przeszklona kopuła zapewnia sali posiedzeń plenarnych dużo naturalnego światła i nadaje budynkowi parlamentarnemu pożądany, godny wygląd oraz symbolizuje przejrzystość prac w parlamencie.

 

Odpoczynek wokół lejka, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Lejek w kopule Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Winda na taras Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Winda na taras Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

przed wejściem do Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

 przed wejściem do Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

przed wejściem do Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

przed wejściem do Reichstagu, fot. 1.07.2018 r. SNW.

 

Reichstag, fot. 1.07.2018, SNW.

 

Blisko, przed wejściem do Reichstagu - miejsce pamięci 96 polityków prześladowanych i zamordowanych w latach 1933-45.

 

Lokalizacja - współrzędne:
52°31'07.0"N 13°22'34.3"E
52.518620, 13.376187

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież