Berliński Ogród Botaniczny (Botanischer Garten Berlin) znajduje się w dzielnicy Lichterfelde i zajmuje teren o powierzchni 43 ha. Szklarnie znajdujące się w Ogrodzie zasługują na osobna uwagę ze względu na ciekawą architekturę, jej wielkość, nowatorskie rozwiązania techniczne, sposób ekspozycji i ilość ciekawych roślin.

 

Szklarnie w Ogrodzie Botanicznym w Berlinie, wielka szklarnia z roślinami tropikalnymi. fot. 05.05.2018 SNW

 

Szklarnie w Berlińskim Ogrodzie Botanicznym (Botanischer Garten Berlin) składają się z 14 połączonych ze sobą budynków, rozmieszczonych na planie prostokąta. Można tu zobaczyć, m.in.: Begonie, Tropikalne rośliny użytkowe, Storczykowate i dzbaneczniki, Rośliny wilgotnej strefy tropikalnej, Paprocie strefy klimatycznej tropikalnej i subtropikalnej, Bromeliowate, Sukulenty Afryki, Kaktusowate i inne rośliny gruboszowate Ameryki, Rośliny owadożerne i rośliny półkuli południowej, Kamelie i azalie, oraz roślinami bagiennymi. Ponadto w pewnym oddaleniu znajduje się szklarnia z roślinami subtropikalnymi i z wysp kanaryjskich nazywana również szklarnią śródziemnomorską. 

 

 

 

Szklarnie zostały wybudowane w latach 1905 - 1907 według nowatorskiego, w tamtych czasach, projektu architekta Alfreda Koernera i inżyniera Heinricha Müllera-Breslau. Główny budynek kompleksu ma 60 m długości, 30 m szerokości i 23 wysokości i do dzisiaj jest jednym z największych obiektów tego typu na świecie. Pawilony zostały rozmieszczone w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać światło słoneczne. Innym ciekawym rozwiązaniem było umieszczenie stalowych konstrukcji nośnych całkowicie na zewnątrz lub wewnątrz obiektów, miało to chronić przed utratą ciepła, a także przed skraplaniem się wody na wewnętrznych konstrukcjach. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szklarnie w Ogrodzie Botanicznym w Berlinie, fot. 05.05.2018 SNW

 

zobacz cały OGRÓD BOTANICZNY w Berlinie oraz PALMIARNIĘ Zamku Książ i PALMIARNIĘ w Poznaniu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież