W Dolinie Dolnej Odry znajdują się dwie wieże widokowe, które nazywają się Lecący Żuraw. Jedna jest w Mescherin, druga, nazwana wieżą południową, około 2 km (pieszo lub rowerem) od Stützkow. Na wieżę można wchodzić bezpłatnie przez cały rok - tylko na własną odpowiedzialność. Na górze nie może przebywać więcej niż 20 osób a w czasie burzy należy opuścić obiekt. Widoki z 11 metrów zmieniają się zależnie od pory roku. Latem na polderach wypasane są owce, zimą i wczesna wiosną większość polderów może być pod wodą.

 

Widok z wieży obserwacyjnej Lecący Żuraw na wieś Piasek, 4.11.2018 r., SNW

 

 

Żurawie przylatują do Doliny Dolnej Odry w marcu i kwietniu i albo zatrzymują się na chwilę i lecą dalej do Skandynawii, albo zostają w Dolinie do października / listopada. Jesienią zbierają się w większe grupy i odlatują do Hiszpanii i Portugalii, ale jest też niewielka liczba, która zimuje w Dolinie.

 

Stützkow, na wzniesieniu (po prawej stronie) - Punkt widokowy na Dolinę Dolnej Odry, fot. 4.11.2018 r., SNW

 

Ze Stützkow do Schwedt jest około 11 wschodnią / 15 km zachodnią stroną żeglownego kanału  Hohensaaten-Friedrichsthaler Wasserstraße, w skrócie HoFriWa. Na drogowskazie "Beobachtungsturm - 1,9 km" tzn. Beobachtungsturm Süd FLIEGENDER KRANICH czyli Południowa wieża obserwacyjna LECĄCY ŻURAW, fot. 4.11.2018 r., SNW

 

Południowa wieża obserwacyjna LECĄCY ŻURAW, fot. 4.11.2018 r., SNW

 

Widok z południowej wieży LECĄCY ŻURAW, fot. 4.11.2018 r., SNW

 

Do Stützkow można dojechać wałem, asfaltowa drogą. Na zdjęciu LECĄCY ŻURAW - widok z alternatywnej drogi do Criewen, o ile jest przejezdna, 4.11.2018 r. była oznaczona jako droga ślepa. 

 

Dolina Dolnej Odry rozciąga się na południe od Zalewu Szczecińskiego, na długości około 95 kilometrów, szerokości od 2 do 12 kilometrów. Obszar zajmują unikatowe w skali europejskiej (do niedawna powszechne w całej Europie) rozlewiska, szuwary, bagna i podmokłe lasy - cenna enklawa bioróżnorodności - więcej na stronie Nationalpark Unteres Odertal – Verwaltung Park 2, 16303 Schwedt/Oder OT Criewen. Południowa wieża obserwacyjna "Lecący Żuraw" znajduje się ok. 4 km od Criewen.

 

zobacz blisko: Źródło w lesie między Criewen a Stützkow

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież