Źródło Epoki Lodowcowej (Eiszeit-Quelle) w Stolzenhagen spływa do Suchej Doliny (Trockental) od 10 tysięcy lat. Legenda głosi, że Stolzenhageńskie wiedźmy używały wody ze źródła do eliksirów zapewniających pannom płodność. Mieszkańcy Stolzenhagen pamiętają, że do niedawna wody ze źródła używano do gotowania grochu – żadna inna woda nie gwarantowała takiej miękkości.

 

Woda ze źródła odświeża (przed i po). Fragment tablicy informacyjnej obok źródła, fot. 22.09.2019., SNW

 

Źródło Epoki Lodowcowej w Stolzenhagen, fot. 22.09.2019., SNW

 

Źródło Epoki Lodowcowej w Stolzenhagen, fot. 22.09.2019., SNW


Zejście do źródła, zwane też Studzienką Źródła Epoki Lodowcowej wykonało Stowarzyszenie Ogród Geologiczny (Geologischer Garten). Z uwagi na brak aktualnych badań (dane z 2019) nie zaleca się pić wody ze źródła, ale można wrzucić monetę i wypowiedzieć życzenie. Likwidowaniem trosk i cierpień oraz pomyślnym załatwieniem niektórych spraw zajmują się wodne duchy i nimfy źródlane, które za wysłuchanie próśb przyjmują ofiary. W dawnych czasach ofiarą był nabiał lub chleb, obecnie - monety.

 

Źródło Epoki Lodowcowej w Stolzenhagen, fot. 22.09.2019., SNW

 

Dolina zwana Trockental pomimo swojej nazwy wcale nie jest sucha, tylko bagnista. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dolina znajduje się poniżej poziomu wód gruntowych. Woda przeciekając na powierzchnię tworzy grząski grunt. Dlatego też zwiedzając okolicę lepiej trzymać się szlaków i nie zbaczać z drogi.

 

 

Nad kanałem Hohensaaten-Friedrichsthaler Wasserstraße, obok mostu prowadzącego do Stolzenhagen, fot. 22.09.2019., SNW

 

Nad kanałem Hohensaaten-Friedrichsthaler Wasserstraße, obok mostu prowadzącego do Stolzenhagen, fot. 22.09.2019., SNW

 

Sucha Dolina (Trockental), w której znajduje się w/w źródło, jest jedną z wielu Suchych Dolin w całej, sprzyjającej aktywnemu wypoczynkowi, Dolinie Dolnej Odry. Zostały utworzone przez lodowiec, który topniejąc, przesuwał się ze wszystkim co napotkał na swojej drodze i wydrążył lejkowate zagłębienia w kierunku Odry. W Stolzenhagen, podczas budowy portu jachtowego, kopano na głębokość 6 m i wydobyto największy kamień pokryty wiwianitem - związkiem żelaza i fosforu. Żelazo jest charakterystycznym pierwiastkiem dla tutejszych gleb, natomiast fosfor pochodzi prawdopodobnie z kości ludzkich i zwierzęcych. Dolinę licznie porastają olchy, stąd nazwa Elsengrund. Żyje tu wiele chronionych gatunków zwierząt, m.in.: Kumak nizinny i Zimorodek. W zimie schronienie znajdują nietoperze.

 

Przez Suchą Dolinę, przy ulicy Elsengrund w Stolzenhagen, płynie strumień Mühlenbach (Mühle = młyn,bach = strumień). Dawniej niewielkie ilości wody pochodzące ze strumienia spiętrzane były w stawie przy młynie zasilając go. Obecnie nie ma już młyna, a strumień bardziej słychać niż widać. Na północ od Stolzenhagen znajduje się mniejsza Sucha Dolina. Jak wiele Suchych Dolin jest bez strumienia. Nazywa się "Buller Garten" _16.10.2019., SNW dziękuje Marii Hann za pomoc w napisaniu artykułu.

 

Lokalizacja: ulica Elsengrund, Lunow-Stolzenhagen, Niemcy
Współrzędne: 52°56'55.2"N 14°05'58.4"E, 52.948662, 14.099563

 

W Stolzenhagen blisko źródła ciekawy Ogród Geologiczny oraz Punkt widokowy mylony z Wronią Górą.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież