PAŁAC W LUBOSTRONIU
Miejscowość Lubostroń położona jest 15 km na północny wschód od Żnina na prawym brzegu Noteci, około 1 km na wschód od szosy Żnin – Brzoza. Od 1764 do 1939 roku była w ręku rodziny Skórzewskich i to im zawdzięcza swą obecną nazwę (wcześniej wieś nazywała się Piłatowo, Lubostroń to skrót od „serca lube ustronie” – tak zafascynowany urodą miejsca nazywał posiadłość hrabia Fryderyk Skórzewski). To właśnie na jego zlecenie została tutaj zbudowana w latach 1795-1800 siedziba rodowa - jeden z najpiękniejszych w Polsce pałac klasycystyczny zachowany w doskonałym stanie do czasów obecnych.
Zbudowany jest na planie kwadratu, z rotundą pośrodku. Nad głównym wejściem znajduje się napis „Sibi, amicitiae et posteris” („Sobie, przyjaciołom i potomnym”). Na kopule pałacu umieszczono brązowy posąg Atlasa dźwigającego glob ziemski.
Wewnątrz mieści się sala kolumnowa z intarsjowaną podłogą, ozdobioną pośrodku herbami Polski i Litwy. Na ścianach widnieją cztery płaskorzeźby przedstawiające sceny historyczne: królową Jadwigę przyjmującą posłów krzyżackich w Inowrocławiu, zwycięstwo Wojsk Polskich nad krzyżakami w bitwie pod Koronowem w 1410 roku, króla Władysława Łokietka znajdującego Floriana Szarego na polu bitwy pod Płowcami w 1331 roku, oraz Fryderyka II oglądającego plany regulacji budowy nowych śluz w Bydgoszczy. Obok pałacu znajduje się klasycystyczna oficyna z XVIII wieku, tzw. „Stary pałac”. W pobliżu mieszczą się też stylowe, klasycystyczne stajnie i wozownie z przełomu XVIII - XIX.
Pałac otoczony jest pięknym parkiem założonym około 1800 roku. Zajmuje według różnych źródeł od 28 do 40 hektarów.
Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Oferuje również miejsca noclegowe, restaurację, sale konferencyjne. Organizowane są tutaj liczne wystawy, koncerty, festyny i inne przedsięwzięcia kulturalne. Szczegóły na stronie: INSTYTUCJA KULTURY LUBOSTROŃ.