Tuwim twarzą Łodzi
Najnowszą tegoroczną atrakcją turystyczną w Polsce, stały się pomniki naszego pisarza i zarazem założyciela jednej z najsławniejszych grup poetyckich – Skamandra.
Julian Tuwim, to on stał się ikoną polskości, kontrowersji i modernizmu. Aktualnie trwający Rok Tuwima, Łódź postanowiła uczcić w szczególny sposób i postawiła w centrum miasta 10 kolorowych pomników. Dokładniej, podróż tych posagów zaczęła się w lipcu na ul. Piotrkowskiej na odcinku drogi między al. Piłsudzkiego, a ulica Zamenhofa. Teraz przyszedł czas na resztę miasta i planuje się podstawić podobizny szczególnie w galeriach handlowych tak by dotarły do najwęższej społeczności oraz w porcie lotniczym im. Władysława Stanisława Reymonta. Podobizny powstały przy pomocy rzeźbiarzy, którzy związani są z łódzkim ASP: Zbigniewa Dudka, Janusza Czumaczenko i Tomasza Kowalczyka, który był autorem projektu. Ponadto przy pomocy studentów z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych rzeźby zostały pokryte jaskrawymi, żywymi i różnorodnymi barwami, które idealnie przedstawiają styl pisarki Tuwima. Jego przekonanie o przodownictwie młodości, witalności i nowości nad tym co stałe, stare i dobrze znane. Pod studenckie pędzle trafiło 5 rzeźb plus jedna pozostawiona specjalnie dla samorządu studenckiego. Kolory nie były przypadkowe gdyż wszystkie reprezentują wydziały Akademii i są studencką interpretacją słynnej „Lokomotywy”. Jednak nie można poprzestać na znalezieniu tylko jednego rozwiązania kolorowej zagadki. Każda postać Tuwima, ułożona jest w innej pozycji i przyjmuje inną szatę graficzną. Dlaczego graficzną? Otóż namalowane na rzeźbach wzory przypominają surrealistyczną sztukę. Dlatego też łatwo domyślić się większej ilości nawiązań twórczych, takich jak: „Kwiaty polskie”, „Ptasie radio” , czy „Spostrzeżenie”. Wymiary „Tuwimów” są spore, ponieważ jest to aż 2,6 metra wysokości i 180 kg masy. Nie należy martwić się o problemy techniczne związane chociażby z deszczem w połączeniu z pstrokata farbą, gdyż dzieła są wodoodporne. Co do samego kształtu postaci jedno jest zgodne – głowa. Jak przyznają artyści inspirację do jej stworzenia czerpali z modelu słynnej ławeczki, na której siedzi spiżowy Tuwim, stworzony przez Wojciecha Gryniewicza.
Może planujesz dłuższy postój w Łodzi i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym mieście? Chcesz razem ze swoją drugą połówką udać się na most zakochanych, sprawdzić czy to rodzinne miasto Tuwima nosi jeszcze jakieś jego charakterystyczne cechy? Czy może rozpoznać inną sławną postać w Gabinecie Figur Woskowych „Hollyłódź”? Jeśli tak to potrzebujesz noclegu, najlepiej w centrum tak by nie tracić czasu na zbędne dojazdy, a więc możesz zdecydować się, na któryś z tych hoteli: Ibis Łódź Centrum lub Novotel Łódź Centrum. _26.09.2013.