nadesłał: Marek Marcola
Dzielnica domów drewnianych Borek położona jest około 30 kilometrów na zachód od Zamościa, w Zwierzyńcu. Powstała na przełomie lat 20. i 30. XX wieku na terenie lasu, który wycięto, a na jego miejscu wybudowano ponad 70 drewnianych domów wzdłuż 6 ulic. Borek przekazała chłopom z Rudki Ordynacja Zamojska w zamian za zrzeczenie się praw do serwitutów, czyli uprawnień chłopów do korzystania z dworskich łąk, pastwisk oraz lasów.

 ulica Wąska, fot. 2008 r.
 
tablica informacyjna
 

Najciekawsza z nich jest ulica Wąska, gdzie czas jakby zatrzymał się w dwudziestoleciu miedzywojennym, a domy wyglądają jak przed 70 laty. To magiczne miejsce dla łowców architektonicznych klimatów, nastrojów i minionego czasu. Mimo, że od pewnego czasu do Borku wkracza nowe, betonowe budownictwo, "drewno" wciąż trzyma sie mocno i to ono nadaje charkter tej dzielnicy Zwierzyńca. Dzielnicy włościańskiej, wyraźnie innej od powszechnie znanego Zwierzyńca ordynackiego, który symbolizuje śliczny kościółek na wyspie.

 

ulica Wąska
 

Borek wart jest zainteresowania turystów, ale i konserwatorów zabytków: podobna dzielnica w szwedzkiej Karlskronie wpisana jest na listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO!

 

ulica Wąska
 
Dom Krasulów
contentmap_plugin

Komentarze  

0 #2 Gość 2011-07-31 17:32
Napewno się tam wybiorę,będąc w Zwierzyńcu
Cytować
0 #1 Gość 2008-12-14 18:00
To faktycznie b.ciekawe choć pomijane przez turystów miejsce. Ulica Wąska jest najwęższą w Polsce. Warto będąc w Zwierzyńcu pozaglądać mieszkańcom przez okna ;-)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież