nadesłała: Dominika Stawarz
Inaczej znana jako wyżyna Krakowska-Częstochowska. Jest to kraina rozpościerająca się między Krakowem a Częstochową, ukształtowana ze skał węglanowych, które podlegają rozległym procesom krasowienia. Dzięki temu powstał przepiękny krajobraz samotnie stojących ostańców, wąwozów, bram skalnych, a także jaskiń. Potencjał Jury został wykorzystany przez Kazimierza Wielkiego, a mianowicie, wybudował system obronny strzegący polskiej granicy i trasy handlowej.

Image
www.silesia-sot.pl

 

Potencjał Jury został wykorzystany przez Kazimierza Wielkiego, a mianowicie, wybudował on system obronny strzegący polskiej granicy i trasy handlowej. W roku 1956 obszar został objęty ochroną prawną, ze względu na swoje bogate walory przyrodnicze. W tym również roku powstał Ojcowski Parki Narodowy, a trzydzieści lat później Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. Cały przebieg trasy wynosi blisko 164 km i dostosowany jest do turystyki pieszej.

Trasa szlaku:
Cała długość trasy to blisko 164 km i dostosowana jest do turystyki pieszej.

Kraków - Ojców - Pieskowa Skała - Rabsztyn - Bydlin - Smoleń - Pilica - Podzamcze - Morsko - Bobolice - Mirów - Potok Złoty - Olsztyn - Częstochowa

Start.
Rozpoczynamy wędrówkę w Krakowie, a dokładniej przy Krowodrzej Górce, znajdującej się w Parku Krowoderskim. Pokonujemy 18 km docierając do Ojcowa i tu możemy podziwiać pozostałości po zamku wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego. Ojców mieści w sobie jeszcze więcej atrakcji, gdyż właśnie tam znajduję się siedziba Parku Narodowego oraz Muzeum im. Władysława Szafera. Co więcej, możemy udać się tam na zwiedzanie pięknej, secesyjnej willi, okolicznych jaskiń Łokietka, czy Muzeum Regionalnego PTTK. Dla miłośników przyrodniczych walorów jest wiele ciekawych form krasowych. Między innymi: Igła Deotymy, wąwóz Korytania, Brama Sąspowska i Dolina Sąspowska. Nieco dalej, bo tylko 8 km, można podziwiać zamek Pieskowa Skała, który mimo, iż powstał w XIV wieku, zachował się w dobrym stanie do dzisiejszego dnia.  Co ciekawe w środku zamku mieści się muzeum, a dokładniej – oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Następny przystanek. Przemierzając trasę, następną atrakcją, na którą się natkniemy, będą ruiny zamku w Rabsztynie. Ten XIV – wieczny okaz należał kiedyś do rodów Melsztyńskich czy choćby Tęczyńskich, którzy przebudowali go w renesansową rezydencję. Niestety, ze względu na wydarzenia z 1657 roku ( Potop Szwedzki) budowla uległa całkowitemu zniszczeniu.

Dalej natrafimy na XIV-wieczny zamek w Bydlinie, XVII wieczną twierdzę bastionową, aż w końcu  Zamek Ogrodzieniec, który powstał w latach 1530-1545 i nosi cechy gotycko-renesansowe – to właśnie w tym miejscu powstał film Andrzeja Wajdy – „Zemsta” Aleksandra Fredry. Wszystkie jurajskie zamki jakie zwiedzą Państwo uznane są za nawiedzone. Przykładowo w Ogrodzieńcu postrach sieje Czarny Pies, który ukazuje się tylko w nocy. Legenda głosi, że jest to duch wojewody Stanisława Warszyckiego, który katował nieposłusznych mu poddanych.

Przez Ostańcowe skały aż do Częstochowy.
Kończąc pełną wrażeń wyprawę naszym oczom ukażą się okazałe ruiny w Olsztynie. Tamtejszy zamek uchodził za jeden z największych na wyżynie. Był to kluczowy element polskiego systemu obronnego, jednak ten ważny nośnik historii został zniszczony doszczętnie przez pożar mający miejsce w 1722 roku. Dziś, w celu uczczenia historii zamku odbywa się na jego ruinach festiwal sztucznych ogni oraz świateł laserowych.

Punktem końcowym na mapie wycieczki jest Częstochowa.

Nie taki diabeł drogi.
Ceny wstępu do poszczególnych obiektów historycznych, zarówno zamków, rezydencji, muzeów jak i ruin w większości są darmowe. Jednak występuje kilka obiektów płatnych, w których cena wejścia dla dorosłego nie przekracza 10 zł, a dla ucznia/studenta 7zł. Dlatego też nie warto martwić się o kolosalne koszty tak długiej trasy, gdyż te wszystkie piękne obiekty można podziwiać właściwie za darmo!

Pozwiedzaj trochę dłużej.
Trasa 163,9 km jest niemożliwa do pokonania w jeden dzień dlatego najlepiej znaleźć sobie wygodne i łatwo dostępne lokum. W trakcie trasy można znaleźć wiele obiektów noclegowych dostosowanych do gości zatrzymujących się na 1-2 noclegów (lub więcej). Możesz odpocząć między innymi w hotelu Novotel Kraków City West  lub Ibis Częstochowa.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież