nadesłał :: Jerzy Żmihorski
Długość trasy - około 100 km.
Wyjazd z Nowej Dęby w kierunku Huty Komorowskiej (kilka wariantów dojazdu). Dojeżdżamy do linii lasu, najpierw jedziemy w lewo ok. 80 m., potem w prawo poprzez bardzo ładne lasy jedziemy do polany i miejsca biwakowego (dawne miejsce leśniczówki Ostrowy Baranowskie).

 

Image
fot.1

 

Po odpoczynku udajemy się na południe "traktem zbójeckim" do drogi asfaltowej Komorów-Ostrowy Tuszowskie. Tu w prawo i po ok. 4 km. w Przyłęku przecinamy drogę Kolbuszowa - Mielec i dalej 4 km i jesteśmy w rezerwacie "Buczyna Karpacka" im.prof.W.Szafera - ok 27 km. W tej części Płaskowyżu Kolbuszowskiego drzewostan porastający rezerwat jest odosobnionym stanowiskiem buka, występującym zwarcie na znacznej powierzchni. Stanowi on fragment lasu, który może dać wyobrażenie, jak pierwotnie wyglądały lasy dawnej Puszczy Sandomierskiej na jej zachodnich kresach.

Image
fot.2

Dalej kontynuujemy jazdę jedyną drogą która stanowi przedłużenie dojazdu z Przyłęku i poprzez mieszane lasy, do drogi asfaltowej Kolbuszowa-Przecław, gdzie skręcamy w prawo. Na 47 km znów skręcamy w prawo i jedziemy 3 km do Rzemienia. Jest tu ciekawa wieża obronno-mieszkalna i zamek wraz z parkiem krajobrazowym.

Image
fot.3
 
Historia Rzemienia sięga 1441 roku, z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o gotyckiej wieży obronno-mieszkalnej zwanej zamkiem. jest ona przykładem średniowiecznych wież, które jednocześnie spełniały funkcje mieszkalną, gospodarczą i obronną. Zamek wraz z rozbudowanym w XVII wieku systemem fortyfikacji stanowił siedzibę Tarnowskich, Lubomirskich, Sanguszków, Stadnickich, Reyów, Boguszów i Szaszkiewiczów. z przełomu XIX/XX wieku pochodzi pałac Szaszkiewiczów będący ich rezydencją do 1944 roku. Park założony na terenie podzamcza i wokół pałacu stanowi przykład XIX-wiecznego parku krajobrazowego z licznymi okazami starodrzewia. Zespół pałacowo-parkowy wpisany jest do rejestru zabytków.
 
Image
fot.4
 
Wracamy, po 3 km skręcamy w prawo do Przecławia - 50-ty km. Tu bardzo ciekawy zamek z parkiem podworskim.

Image
fot.5

Z Przecławia kierujemy się na Mielec i stąd na Kolbuszowę - w Przyłęku zamykamy pętlę i wracamy do Nowej Dęby zaliczając ok. 100 km.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież