nadesłała: Katarzyna Stańczyk-Słonawska
Przepłynięcie około 13 km zajmuje około 3 - 4 godzin. Cały odcinek to rzeka Krutynia o spokojnym nurcie. Na uwagę zasługuje zabytkowy, przedwojenny młyn wodny w Krutyńskim Piecku. Po drodze mijamy wieś Wojnowo - największe skupisko filiponów w Polsce. W Krutyni jest możliwość wypożyczenia kajaka lub kanoe, cena 25 zł/kajak, 40 zł/kanoe, cena zawiera transport z Ukty do Krutyni i parking strzeżony.

Image
na trasie

Image
na trasie


Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany.  Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty. Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami, z pni których kiedyś robiono maszty żaglowców. W drodze do Ukty można zwiedzić Klasztor Filiponów w Wojnowie,  zgromadzone są tam ikony, krzyże i zdjęcia starowierców.

Image
na trasie

 

Image
na trasie


Z miejscowości Ukta możemy się wybrać do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (ponad 30 gatunków zwierząt, między innymi: łosie, żubry, bobry, rysie, wilki), lub do leśniczówki Pranie gdzie tworzył  Konstanty Ildefons Gałczyński.

 

Komentarze  

0 #3 adamoss66 2009-07-23 22:57
Wybierz się ,naprawdę warto.
Cytować
0 #2 Gość 2009-06-15 20:55
naprawdę ludziska warto się tam wybrać
Cytować
+1 #1 Gość 2007-01-30 15:46
SUPER ZDJECIA!!!!!! TAK TRZYMAC!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież