Ostrów Tumski w Poznaniu – to wyspa, którą od zachodu opływa Warta, a od wschodu Cybina. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty Bolesława Chrobrego i Mieszka I oraz most pieszo-rowerowy biskupa Jordana. Przebiega tędy szlak turystyczny zwany Traktem Królewsko-Cesarskim.

Image
most biskupa Jordana, czerwiec 2013
 
Image
wyspa z domem bożym

Lokalizacja: Ostrów Tumski znajduje się około 2,5 km od Rynku Starego Miasta, w sąsiedztwie Śródki, Parku Tysiąclecia i Jeziora Maltańskiego. Cały zespół urbanistyczno-architektonicznym na Ostrowie Tumskim i Śródce jest od 1982 roku zarejestrowanym zabytkiem.

Na Ostrowie Tumskim znajduje się:

 

Image
Bazylika archikatedralna pw. świętych Piotra i Pawła, jedna z najstarszych świątyń w Polsce
 
Image
Akademia Lubrańskiego, pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, obecnie Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu

 

Image
Kościół Najświętszej Marii Panny z XV wieku, który według prof. Hanny Kóčki-Krenz stoi w miejscu, gdzie w X wieku znajdowała się pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce

 

Image
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w budowie

 

Image
na narożach katedry kamienne rzeźby przedstawiające Jordana, Mieszka I, Dąbrówkę i Bolesława Chrobrego dłuta Czesława Woźniaka z lat 1974-1976

 

Image
Pałac arcybiskupi, siedziba archidiecezji poznańskiej, kompleks zabudowań kurii metropolitalnej

Image
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - historia grodu Poznania i państwa polskiego

Image
Ostrów Tumski w Poznaniu, czerwiec 2013

Nie tylko w Poznaniu jest Ostów Tumski, dlatego warto się zastanowić co oznacza to sformułowanie. Szukając w języku łacińskim można spotkać wyjaśnienia, które tłumaczą: ostrum - fiolet, fioletowy, purpura, purpurowy, tumulus - grobowiec, grób, kopiec, kurhan, nagrobek, pagórek; Te tereny, również obecnie, w większości należą do kościoła.

zobacz: PODZIEMIA bazyliki archikatedralnej pw. świętych Piotra i Pawła w Poznaniu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież