W północnej wieży bazyliki archikatedralnej pw. świętych Piotra i Pawła w Poznaniu znajduje się wejście do podziemi, gdzie można zobaczyć przedromańskie fragmenty murów i bazy kolumn oraz (prawdopodobnie) miejsce chrztu Mieszka I oraz pochówku pierwszych władców Polski, a także członków wielkopolskiej linii Piastów.

Image
czerwiec 2013

 

Image
czerwiec 2013

 

Image
tablica informacyjna o grobowcu Bolesława Chrobrego
 
Czy prawdopodobieństwo pochówku Mieszka I, Bolesława I Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego, Przemysła II może być faktem? Po 10 wiekach trudno natrafić na stuprocentowe dowody, dlatego mimo braku jednoznacznych przekazów zostało „uznane”, że jest to miejsce, gdzie przed tysiącem lat Mieszko I wzniósł pierwsza katedrę w Polsce, skąd promieniowało chrześcijaństwo na cały kraj i gdzie w podziemiach pochowano oprócz Mieszka I i Bolesława Chrobrego również króla Mieszka II i Przemysła II. Podziemia są też miejscem spoczynku metropolitów, arcybiskupów i biskupów poznańskich i gnieźnieńskich.
 
Zwiedzanie: Od marca do października w godz. 9 – 18. Bilety do nabycia przy wejściu do podziemi. Od listopada do lutego w godz. 9 – 16. Bilety do nabycia w zakrystii. Cena biletu 3,50 zł od osoby.

Image
wejście znajduje się z boku, w sezonie parę chwil po mszy otwierane są środkowe wrota
 
Katedra jest miejscem kultu religijnego wyznania katolickiego. Turyści proszeni są o niezwiedzanie katedry w czasie trwania mszy świętych, szczególnie w czasie mszy niedzielnych, które rozpoczynają się o 10-tej i 12.15.

Image
czerwiec 2013

Bazyliki archikatedralna pw. świętych Piotra i Pawła, zwana popularnie katedrą, znajduje się na Ostrowie Tumskim . Jej historia sięga II poł. X wieku. Przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, po II wojnie światowej odbudowana w stylu gotyckim. Ma 72 m długości i 36 m szerokości. Wewnątrz znajduje się dwanaście kaplic, z których najcenniejszą jest Złota Kaplica ufundowana przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego w latach 30-tych XIX wieku. Tytuł bazyliki mniejszej katedra otrzymała w 1962 roku.
 
Image
czerwiec 2013

 

Image
front katedry/bazyliki pw. świętych Piotra i Pawła


zobacz blisko: PUNKT WIDOKOWY - wieża w Mosinie

Komentarze  

0 #1 Gość 2013-06-25 12:28
Cała przestrzeń podziemia jest tak zaaranżowana, że grupy turystów wchodzą, na chwilę sie zatrzymują, zataczają koło i wychodzą. Szkoda, że tak szybko, nie zdążą zaczerpnąć wiedzy u źródeł i poczytać co jest napisane na licznych tablicach informacyjno-ed ukacyjnych, ani dobrze się przyjrzeć wyeksponowanym znaleziskom. Dlatego najlepiej schronić się tu przed upałami i wtedy poczytać, chociażby z nudów :-)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież