KAMIENICA przy al. Piłsudskiego 37 w Szczecinie
Kamienica przy al. Piłsudskiego 37(Friedrich-Karl-Straße 37) w Szczecinie jest częścią szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”. Zbudowana została w latach 1895–1896 według projektu EugenaWechselmanna i Wilhelma O. Zimmermanna. Na III piętrze w latach 1905–1907 mieszkał Erwin Ackerknecht.
Erwin Ackerknecht (1880 Baiersbronn – 1960 Ludwigsburg) – profesor, filozof, pedagog, pisarz i bibliotekarz, długoletni dyrektor założonej w 1905 r. Miejskiej Biblioteki przy Grüne Schanze (ul. Dworcowa) w Szczecinie. Dbał o rozwój Bibliotek Ludowych (Volksbüchereien) na terenie Szczecina oraz całej prowincji Pomorze. Zrealizował wiele nowatorskich projektów, takich jak biblioteka dla niewidomych, muzyczna czy pierwsza objazdowa biblioteka na Pomorzu z drukowanym katalogiem wszystkich zbiorów. Gromadził specjalne księgozbiory dla uczniów, więźniów, pacjentów szpitali. Na ulicach miasta pojawiły się automaty do sprzedaży prasy oraz książek. Był założycielem Uniwersytetu Ludowego (Volkshochschule), nowoczesnej szkoły dla bibliotekarzy, współtwórcą nieistniejącego już kina Urania, organizatorem poetyckich wieczorów autorskich i przedstawień teatralnych, autorem książek oraz artykułów w wydawanym przez siebie czasopiśmie bibliotekarskim. W 1934 r. rządy nazistów przerwały jego działalność. Poświęcił się głównie powiększaniem zbiorów w założonym przez siebie Pomorskim Archiwum Biograficznym (Pommersches Biographisches Archiv). Opuścił Szczecin wraz z żoną w marcu 1945 r.
Szlak „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” został profesjonalnie oznakowany. Na elewacjach kamienic (z racji miejsca wyjątkowego, wartego obejrzenia) zostały w grudniu 2012 r. zamontowane tablice, w ramach wdrażania Systemu Informacji Miejskiej przez Urząd Miasta Szczecin. W najbliższych miesiącach planowana jest seria uroczystych (choć nienudnych) odsłonięć. więcej na: www.KamieniceSzczecina.pl