W Dobrej koło Nowogardu, przy rozwidleniu dróg na Chociwel (144), Janikowo (146) i Nowogard (144), na niewielkim wzniesieniu zachowały się ruiny zamku obronnego: fragmenty  murów obronnych, dolna część kamienno - ceglanej wieży i kilka ścian do wysokości pierwszej - drugiej kondygnacji.
 
Image
fot.1

 

Mury są gdzieniegdzie popękane i istnieje prawdopodobieństwo osunięć, dlatego przy schodach prowadzących do ruin jest tabliczka, wstęp wzbroniony.

 

Image
fot.2

 

Nietrudno tu trafić, bo wzniesienie z ruinami zamku znajduje się przy głównej drodze, w Dobrej zwanej ulicą Armii Krajowej. Teren nie jest ogrodzony.

 

Image
fot.3

 

Historia: Dobrą koło Nowogardu (Daber) jako lenno od margrabiów brandenburskich otrzymał Przybysław II z Parchimia (II połowa XIII wieku) i rozpoczął budowę zamku. Następnym właścicielem była rodzina von Dewitz. W końcu XIV wieku Gerhard von Dewitz rozbudował zamek. Od II połowy XVI wieku ród Dewitzów zaczął mieć problemy finansowe. W 1808 sprzedali cały swój majątek. Prawdopodobnie w tym czasie wysadzono zamek, na rycinie z 1844 roku jest już ruiną. Na początku XX wieku nowy właściciel Henryk von Diest zaczął przeprowadzać w ruinach zamku prace konserwatorskie. W czasie I i II wojny światowej nie było tu poważniejszych zniszczeń.

 

Image
fot.4

 

ciekawe blisko:

POMNIK PRZYRODY - BUK koło Nowogardu
RUINY WIEŻY kościoła w Błądkowie

Komentarze  

0 #4 Gość 2013-10-17 19:58
o co chodzi z tymi Olbrzymami?
Cytować
0 #3 Gość 2013-10-07 21:49
o co chodzi z tą wielką studnią? to gdzieś między ruinami czy dalej?
Cytować
0 #2 Gość 2013-03-04 23:24
Zamek jest fajny byłem tan i jeszcze nie pokazali wielką studnię ale ona.jest pusta wiem bo tam na wakacje przyjezdzam
Cytować
0 #1 Gość 2008-09-06 19:20
zamek jest bardzo fajny, znam ten zamek jak własną kieszeń bo sam tam mieszkam!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!! pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież