Kopiec nazwany Wzgórzem Napoleona znajduje się w północno-zachodniej części Szczecina (blisko osiedla Zawadzkiego-Klonowica), tuż przed wejściem do szpitala przy Unii Lubelskiej (obok przystanku autobusowego nr 60).
 
Image
Wzgórze Napoleona

 

W 1808 roku usypany został przez wojska napoleońskie w celu uświetnienia imprezy z okazji urodzin i imienin Napoleona.
 
Image
głowica ozdobiona motywem roślinnym
 
Image
kolumna

 

Na czubku kopca (58 metrów n.p.m.) zbudowano postument, na którym postawiono klasyczną kolumnę. Na niej postawiono popiersie Napoleona, a całość otoczono dekoracyjnym ogrodzeniem. Wysokość kolumny mierzona wraz z bazą i głowicą wynosi 317 cm, obwód mierzony na wysokości 1m -  164cm.

Image
fot. styczeń 2011

 

W 1808 roku miejsce to znajdowało się poza murami miasta twierdzy i idealnie nadawało się do stacjonowania wielu tysięcy żołnierzy jak również do świętowania, organizowania defilad i imprez masowych.
 
Image
baza

 

W tym czasie, 1806-1813,  Szczecin zajęty był przez wojska napoleońskie. Po ponownym zdobyciu Szczecina przez Prusy miejsce to nie zmieniło swojego charakteru, zmieniła się tylko nazwa na Wzgórze Niemieckie (Deutscher Berg), a zamiast popiersia Napoleona na kolumnie postawiono Krzyż Żelazny. Znajdowała się tam również tablica poświecona poległym żołnierzom niemieckim w walkach z wojskami Napoleona w latach 1813-1815.
 
Image
Deutscher Berg

 

Image
Stallungen im Barackerlager
 
Obecnie kolumna (bez popiersia i bez krzyża) rdzewieje, do naszych czasów nie przetrwało dekoracyjne ogrodzenie, a ziemia osunęła się poniżej poziomu podstawy kolumny. Na miejscu nie ma żadnych tablic informacyjnych.

Image
fot. styczeń 2011

 

Napoleon Bonaparte urodził się 15 sierpnia 1769 roku w Ajaccio na Korsyce (zmarł 5 maja 1821 r., na Wyspie Świętej Heleny), imieniny Napoleon również obchodzone są 15 sierpnia. Imię to jest pochodzenia łacińskiego i oznacza "pochodzący z Neapolu".Co dalej z tym miejscem? Na razie jest tak jak widać na zdjęciach. Było popiersie Napoleona, potem Krzyż Żelazny a teraz niewielkim nakładem kosztów, można pokazać nasze podejście do historii umieszczając chociażby jakąkolwiek tablice informacyjną i prócz "punktu widokowego" miejsce to mogłoby pełnić funkcje dydaktyczną.

 

Zobacz: Brama Napoleona w Ślesinie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież