KRZYŻ i GŁAZ BARNIMA II przy drodze Dobieszczyn - Hintersee
Krzyż drewniany i głaz z wyrytym krzyżem, datą i napisem Barnim ..., zostały ustawione w 1993 roku (podczas przebudowy drogi), w małej "zatoczce" z drzew i kamieni tworząc w ten sposób miejsce pamięci. Dziesięć lat wcześniej kamień został odnaleziony przez członków koła łowieckiego z Hintersee na terenie pasa granicznego.
Dokładnie nie wiadomo czy głaz jest dawnym kamieniem granicznym, czy dowodem potwierdzającym legendę związaną z tym miejscem? słynne kroniki pomorskie J. Bugenhagena i T. Kantzowa z XVI wieku i większość źródeł po nich podaje, że Barnim II został zamordowany na polowaniu w Puszczy Wkrzańskiej przez rycerza Vidante z zazdrości o żonę Adelę.
Legenda: książęta pomorscy często jeździli na polowania do Puszczy Wkrzańskiej. Któregoś dnia książę Barnim II polował wraz z bratem Bogusławem IV koło Wkryujścia (nazwa niemiecka Ueckermünde; rzeka Wkra - niem. Uecker, Ucker). Noc zaskoczyła ich nieopodal wsi Vogelsang więc schronili się w posiadłości von Muckerwitz, gdzie Barnim II "zakochał się" w Adeli, pięknej żonie rycerza Vidante. W czasie gdy Vidante przebywał z poselstwem na Pomorzu Gdańskim Barnim mógł bez przeszkód ubiegać się o jej względy. Jednak Vidante dowiedział się o tym i postanowił się zemścić. W czasie polowania, pod pretekstem pogoni za jeleniem, zapuściwszy się do najgłębszego lasu Vidante przebił Barnima mieczem, nim ten zdołał się obronić.
Historia: w 1260 roku książę pomorski z dynastii Gryfitów Barnim I nadaje prawa miejskie rozwijającej się osadzie Police, w tym samym roku nadaje również prawa miejskie oddalonej około 30 kilometrów od Polic osadzie Damba (obecnie Szczecin-Dąbie) i z gruntów miasta wydziela 8 łanów ziemi pod budowę kościoła. W centrum Szczecina również funduje kościół Mariacki. Już z tych kilku informacji wynika, że Barnim I Dobry (1210 - 14.11.1278) był pracowitym księciem, dzięki któremu Pomorze prężnie się rozwijało. Barnim I miał trzy żony, niektóre źródła podają, że miał sześcioro inne siedmioro dzieci. Około 1275 r. urodził się Barnim II, syn Matyldy askańskiej, trzeciej żony księcia Barnima I. Jego brat Otton I (uznawany za leniwego) urodził się już po śmierci swojego ojca. Barnim II samodzielne rządy objął prawdopodobnie w 1294 roku. Umarł 28 maja 1295 roku, a miesiąc później bracia Bogusław IV i Otton I podzieli księstwo. Większość ludzi wierzy w legendę "morderstwa z zazdrości", w której rycerz Vidante zamordował Barnima II, tylko dlaczego nie poniósł za to żadnej kary? (rycerz Vidante pozostał w służbie przyrodniego brata Bogusława IV, jego podpis figuruje na dokumentach sporządzanych po 1295 roku). Zastanawiające jest również dlaczego w miejscu mordu głaz z wyrytym krzyżem kazał ustawić brat Barnima, Otton I, a nie zrobił tego uznany za mordercę rycerz Vidante, jak to było w zwyczaju w przypadku stawiania kamieni pokutnych. Jaki więc ma związek przedwczesna śmierć Barnima II z krzyżem i głazem umieszczonym w Puszczy Wkrzańskiej?
Około 19 kilometrów od krzyża Barnima, nad Zalewem Szczecińskim, znajduje się posiadłość ziemska von Muckervitz (obecnie miejscowość Vogelsang). Od 1740 roku mieszkała tu rodzina von Enckervort, która postawiła w latach 1845-47 pałac Vogelsang.
blisko stąd do ciekawych miejsc po obu stronach granicy, na przykład:
PUNKT WIDOKOWY - Wieża w rezerwacie przyrody Świdwie
RUINY FABRYKI BENZYNY SYNTETYCZNEJ w Policach
PARK ZWIERZĄT - ZOO w Ueckermünde
Komentarze
2016-05-05 chciałem zobaczyć kamień i krzyż.
Niestety zestalam tylko górny kierunkowskaz. Dolny kierunkowskaz Barnimkreuz zniknął. Krzyża i kamienia nie widziałem. Czy zostały usunięte, lub przeniesione?